كييف پرداخت غرامت به خانواده قربانيان سرنگونى هواپیمای اوکراینی را پیگیری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اوکراین به هیچ روی در قبال فاجعه هواپیمای مسافربری سرنگون‌شده خود به وسیله موشک‌های سپاه پاسداران ایران در 8 ژانویه گذشته بر در آسمان تهران ساکت نخواهد ماند که منجر به کشته شدن 176 سرنشین آن گردید.

«دمیترو کولیبا» وزیر خارجه اوکراین شامگاه شنبه 28 ژوئیه در نشستی خبری اعلام کرد که «هیئتی ایرانی، چهارشنبه و پنجشنبه (29 و 30 ژوئیه) برای بررسی موضوع غرامت مالی هواپیمای مسافربری اوکراین که در اثر اصابت موشک‌های سپاه جان باختند، راهی اوکراین خواهد شد.»

اوکراین نسبت به پرداخت غرامت مالی از سوی ایران بشدت پایبند است؛ بویژه که بازخوانی دو جعبه سیاه این هواپیما در پاریس در چند روز پیش نشان داده‌ است که عاملی بیگانه در این موضوع دخالت کرده‌ است.

کانادا به ایران اعتماد ندارد

مارک گارون وزیر حمل و نقل کانادا هفته گذشته اعلام کرد که کشورش «به ایران اعتماد ندارد و اجازه نخواهد داد که حقایق در مورد سرنگونی کردن هواپیمای اوکراینی تحریف شود که شمار زیادی از شهروندان کانادایی طی آن جان باختند.»

فرانسوا فیلیپ شامپین وزیر خارجه کانادا نیز گفته ‌است که گزارش ایران در خصوص این سانحه «فاقد اعتبار» است و وقوع این سانحه «نمی‌تواند صرفاً معلول بروز خطای انسانی باشد».

اقدام ایران در تخریب اطلاعات جعبه سیاه

این درحالی است که انجمن خانواده قربانیان پرواز 752 هواپیمای اوکراینی سرنگون شده به ضرب موشک‌های سپاه خواستار انجام تحقیقات بی طرفانه و فراگیر در مورد دو جعبه سیاه انتقال یافته به فرانسه به دلیل آنچه که «اقدامات خرابکارانه ایران» نامیدند، شده‌اند.

در بیانیه این انجمن آمده ‌است که خانواده قربانیان این سانحه، خواهان حضور نماینده‌ای از جانب خود در جریان بازخوانی اطلاعات دو جعبه سیاه شده‌اند اما این درخواست پذیرفته نشد.

شایان ذکر است که سازمان هواپیمایی کشوری ایران در 12 ژوئیه اعلام کرد که بروز «خطای انسانی» در ارتباط با کنترل رادار، «علت اصلی» وقوع سانحه سرنگون کردن هواپیمایی اوکراینی است زیرا این خطای انسانی، باعث بروز اشکال در توان سیستم راداری در شناسایی پرتابه‌ها در محدوده پوششی آن شد و در نتیجه، سانحه هواپیما شکل گرفت.

گفتنی است که سپاه پاسداران بعد 3 روز انکار اقدام خود در سرنگون کردن هواپیما، موضوع بروز خطای انسانی را مطرح کرد.

دولت ایران بعد از گذشت 6 ماه از بروز این سانحه که به کشته‌شدن شهروندانی از ایران، افغانستان، بریتانیا، کانادا و اوکراین، منجر گردید، سرانجام جمعه گذشته اقدام به تحویل دادن جعبه‌های سیاه این هواپیما به فرانسه برای بازخوانی اطلاعات آن نمود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید