سعودی مکانیسم تسریع اجرایی شدن توافق ریاض را به طرف‌های یمنی در عدن ارائه داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرگزاری رسمی سعودی (واس) روز چهارشنبه 29 ژوئیه 2020 به نقل از یک منبع مسئول از اقدام پادشاهی عربی سعودی در ارائه سازوکار تسریع اجرایی شدن توافق ریاض به دولت قانونی و شورای انتقالی جنوبی یمن خبر داد.

افزون بر این منبع مسئول اظهار داشت که با توجه به اصرار دولت پادشاهی عربی سعودی بر اجرایی شدن توافق ریاض میان دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوبی که در 5 نوامبر 2019 به امضا رسیده و در راستای تکمیل تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی برای تحقق امنیت، ثبات و همچنین اجرایی شدن توافق ریاض، پادشاهی عربی سعودی سازوکاری را جهت تسریع عملیاتی شدن توافق از طریق نکاتی اجرایی شامل؛ ادامه آتش‌بس و تنش‌زدایی میان دولت قانونی و شورای انتقالی جنوبی یمن که از تاریخ 22 ژوئن 2020 به مورد اجرا گذاشته شده را ارائه کرده است.

خبرگزاری رسمی سعودی افزود: «این سازوکار همچنین شامل اعلام دست کشیدن شورای انتقالی جنوبی از دولت خودگردان، به مورد اجرا گذاشتن توافق ریاض، گماردن استاندار و مدیر تأمین برای استان عدن، مامور کردن نخست وزیر یمنی برای تشکیل دولت تکنوکرات سیاسی طی مهلتی 30 روزه است».

طبق گزارش خبرگزاری سعودی، «خروج نیروهای نظامی از عدن به خارج از این استان، جدا کردن نیروهای دو طرف در (ابین) و بازگرداندن‌ آنها به مواضع سابق‌شان، صدور فرمانی برای تشکیل اعضای دولت با مشارکت یکسان شمال و جنوب و از جمله آن نامزدهای شورای انتقالی جنوبی تا پایان یافتن روند تشکیل دولت در عدن، از جمله مهمترین مفاد این سازکار به شمار می رود».

این منبع مسئول همچنین افزود:« با مشارکت فعال برادران در کشور امارات متحده عربی همه طرف‌های توافق گرد هم آورده شدند و دو طرف موافقت‌ مکانیسم ریاض را اعلام کردند.

دوطرف بر ادامه روند اجرایی شدن توافق ریاض، فراهم کردن زمینه‌های لازم برای ازسرگیری همه فعالیت‌های دولت یمن در عدن برای توسعه اقتصادی در مناطق آزاد شده و ادامه روند صلح به سرپرستی سازمان ملل متحد و فرستاده آن به یمن، توافق کردند.

این منبع در ادامه گفت، سعودی ضمن با ارزش خواندن همکاری ثمر‌بخش عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن و هیئت‌های دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوبی که به دستیابی به این نتایج مثبت منجر شده در عین حال بر اهمیت پایبندی به نتایج حاصله تاکید می‌کند.

منبع مسئول همچنین بر ادامه حمایت ائتلاف به رهبری پادشاهی عربی سعودی از دولت قانونی یمن و ادامه تلاش‌های سازمان ملل جهت دستیابی به راه حل سیاسی فراگیر برای بحران یمن بر اساس مرجع‌های سه‌گانه و هر آنچه مورد توافق مردم یمن باشد، تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم