حجاج 2020: از هم دورتر و به خدا نزدیکتر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تعداد بسیار اندکی از حجاج که توانستند در مراسم حج 2020 شرکت کنند، با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به دور خانه خدا طواف کردند.

پادشاهی عربی سعودی براساس رهنمودهای خادم الحرمین الشریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود حج امسال را تحت تدابیر پیشگیرانه دقیقی با تعداد محدودی از شرکت‌کنندگان برگزار کرد.

حجاجی که برای شرکت در مراسم حج 2020 انتخاب شده‌اند، روز چهارشنبه 29 ژوئیه 2020 به مسجد الحرام رفتند تا «طواف قدوم» را به جای آورده و مناسک حج را آغاز کنند.

بسیاری از علماء و روحانیون، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مربوط به منع انتشار کرونا را واجب شرعی و تخطی از آنها را معصیت دانسته‌اند.

نهادهای مسئول حج در سعودی براساس پروتکل‌های پیشگیرانه حج 1441 حجاج را به صورت گروه گروه و در یک زمانبندی دقیق به کعبه منتقل کردند تا مانع ازدحام آنها شده و رعایت‌ فاصله‌گذاری اجتماعی را ممکن کنند. مسیر حرکت حجاج هم به نحوی علامت‌گذاری شده که محدوده و فاصله ایمن را برای آنها مشخص می‌کند. کارگزاران و مامورات انتظامات حج هم در رعایت فاصله صحیح، به حجاج کمک می‌کنند.

با خروج هر گروه از حجاج از بیت‌الله الحرام و قبل از ورود گروه بعدی، تمامی منطقه از سوی گروه‌های آموزش دیده ضدعفونی و از نظر بهداشتی مجددا ایمن‌سازی می‌شود.

بنا بر اعلام مسئولان حج این گروه‌بندی حجاج و اعزام تدریجی آنها به مراحل مختلف مناسک حج تا آخر مراسم امسال ادامه خواهد یافت تا هم از به وجود آمدن ازدحام و نزدیکی بیش از حد حجاج به یکدیگر جلوگیری شود و هم اینکه به گروه‌های بهداشتی فرصت ضدعفونی و ایمین‌سازی مکرر داده شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید