تلاش آمریکا برای تحریم روسیه و ترکیه به دلیل تشدید جنگ در لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تعدادی از نمایندگان کنگره ایالات متحده در تلاشند پیش‌نویس قانونی را ارائه دهند که در صورت تصویب از دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می‌خواهد تحریم‌هایی را علیه ترکیه و روسیه به خاطر نقش‌شان در تشدید جنگ در لیبی اعمال کند.

همزمان با هشدارهای وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون درباره انتشار مزدوران خارجی در کشور پرتنش لیبی، مجله فارین پولیسی «foreign policy» آمریکا چهارشنبه از پیش‌نویس قانونی پرده برداشت که در شورای نمایندگان و کنگره آمریکا در حال تهیه است و دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را ملزم می‌کند تا تحریم‌هایی را علیه ترکیه و روسیه به دلیل نقش این دو کشور در تشدید جنگ در لیبی اعمال کند.

بنا به اعلام مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌نویس قانون ثبات لیبی که قرار است این هفته از سوی کمیته امور خارجی کنگره به تصویب برسد.

تحریم‌هایی الزام‌آور را طی 6 ماه علیه دو کشور روسیه و ترکیه اعمال خواهد کرد که این به کاخ سفید اختیارات بیشتری خواهد داد تا با هدف منع روسیه و ترکیه از ایجاد پلی هوایی بر فراز دریای مدیترانه، روادید ورود به آمریکا را لغو یا اموال این دو کشور در بانک‌های آمریکا را بلوکه کند.

یکی از دستیاران آگاه در کنگره آمریکا درباره پیش‌نویس قانون یاد شده به « فارین پولیسی» گفت:«نمی‌خواهیم که روسیه جای پایی در لیبی ایجاد کند که تهدیدی علیه ناتو و اروپا تشکیل دهد، او همچنین در اشاره به رؤسای جمهوری ترکیه و روسیه گفت «اردوغان و پوتین هنگامی که به تحریم تهدید شوند عقب‌نشینی خواهند کرد».

پیش‌نویس قانون اعمال تحریم علیه روسیه و ترکیه برای تصویب در کنگره آمریکا همزمان با آن ارائه می‌شود که دخالت‌های نظامی ترکیه در حمایت از گروههای شبه‌نظامی الوفاق علیه ارتش ملی لیبی از طریق ارسال سلاح و مزدوران، باعث تشدید جنگ در لیبی شده است.

از سویی ارتش ملی لیبی شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که ترکیه همچنان به اعزام مزدوران و سلاح به لیبی ادامه می‌دهد و اخیرا به ارسال پیکارجویانی با تابعیت‌های مختلف غیر سوری به لیبی اقدام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید