الجبیر: تسریع اجرایی شدن توافق ریاض تحولی مهم در جهت اتحاد مردم یمن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه پادشاهی عربی سعودی چهارشنبه 29 ژوئیه 2020 تاکید کرد که تسریع اجرایی شدن توافق ریاض تحولی نوعی به سوی مرحله‌ای است که در اتحاد مردم یمن، فعال‌سازی موسسه‌های حکومتی برای خدمات‌رسانی به همه طیف‌های تشکیل دهنده ملت این کشور و پاسخگویی به نیازهای معیشتی‌ آنها نقش ایفا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه پادشاهی عربی سعودی چهارشنبه در توئیتی در شبکه «توئیتر» تاکید کرد که این سازوکار ارائه شده توسط سعودی از تلاش‌های سازمان ملل متحد برای دستیابی به راه‌حل سیاسی فراگیری برای بحران یمن حمایت می‌کند.

یک منبع مسئول سعودی پیش‌تر گفت که پادشاهی عربی سعودی سازوکاری را برای تسریع اجرایی شدن توافق ریاض به دولت قانونی و شورای انتقالی جنوبی یمن ارائه داده است.

این سازوکار شامل ادامه آتش‌بس و تنش‌زدایی میان دولت قانونی و شورای انتقالی جنوبی یمن و همچنین دست کشیدن شورای انتقالی جنوبی از اعلام دولت خودگردان در جنوب است.

خبرگزاری رسمی سعودی همچنین «تشکیل دولت یمن با مشارکت یکسان شمال و جنوب این کشور» را از جمله بندهای این سازوکار برشمرد.

از جمله بندهای این سازوکار علاوه بر گماردن استاندار و همچنین مدیر تأمین برای استان عدن، مامور کردن نخست وزیر یمن برای تشکیل دولت تکنوکرات سیاسی طی مهلتی 30 روزه است تا دولت جدید بتواند عمل به وظایفش را از عدن پایتخت موقت یمن آغاز کند.

این مکانیسم نیز شامل شرط خروج نیروهای نظامی از عدن و جدایی بین نیروهای دو طرف در ابین است.

تجدید ساختار دولت یمن

از سویی عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن در راستای تسریع در اجرایی شدن توافق ریاض، معین عبدالملک را مامور تشکیل دولت جدید یمن کرد.

از طرفی نزار هیثم سخنگوی رسمی شورای انتقالی جنوبی یمن دست کشیدن شورای انتقالی از اعلام خودگردانی در جنوب را اعلام کرد تا بدین‌وسیله امکان تطبیق توافق ریاض از سوی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن فراهم شود.

او در این راستا نیز به عمق شراکت با ائتلاف عربی در رویارویی با شبه‌نظامیان حوثی و گروه‌های تروریستی در یمن اشاره کرد.

سخنگوی رسمی شورای انتقالی جنوبی یمن در بیانیه‌ای تاکید کرد که تصمیم شورای انتقالی در در پاسخ به میانجی‌گری پادشاهی عربی سعودی و دولت امارات متحده عربی و تلاش این دو کشور برای اجرایی شدن توافق ریاض، تحقق ثبات و امنیت و همچنین توسعه استان‌های جنوبی اتخاذ شده است.

او گفت شورای انتقالی اهدافی که اعلام خودگردانی بر اساس آنها استوار بوده را در چارچوب تشکیل دولت جدید طی مهلتی 30 روزه با مشارکت یکسان شمال و جنوب محقق کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید