آنتی‌بیوتیکی جدید برگرفته شده از کتاب‌های قرن 9 و 10 میلادی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروهی از محققان در بریتانیا به ترکیب جدیدی از یک آنتی‌بیوتیک دست یافته‌اند که ریشه در یک روش معالجه قدیمی در قرون وسطی دارد.

یافته‌های این دانشمندان روز چهارشنبه 29 ژوئیه در نشریه علمی معتبر «نیچر» به چاپ رسیده ‌است.

این داروی طبیعی هزار ساله که از پیاز، سیر، شراب و نمک‌های صفراوی تشکیل شده، در آزمایش‌هایی از خود خاصیت آنتی باکتریایی نشان داده و دانشمندان توانسته‌اند به کمک آن عفونت‌های دست و پای حاصل از دیابت را معالجه کنند.

پژوهشگران می‌گویند این روش معالجه که در قدیم برای ضماد چشم استفاده می‌شده ‌است می‌تواند عفونت زیست‌لایه‌ای حاصل از تجمع باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را هدف قرار دهد.

تخمین زده می‌شود که عفونت‌های سطح زیست‌لایه‌ای سالانه بیش از 1 میلیارد پوند هزینه بر دست دولت بریتانیا بگذارند.

بی اثر شدن آنتی‌بیوتیک‌ها در مهار عفونت‌ها یکی از بزرگترین مشکلات دنیای پزشکی امروز به‌شمار می‌رود و انتظار می‌رود مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها جان دستکم 10 میلیون نفر را تا سال 2050 بگیرد.

محققان هشدار داده‌اند در صورتی که روند مقاومت باکتری‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها به همین منوال ادامه یابد، بسیاری از جراحی‌ها و شیمی درمانی‌ها تا حد مرگ برای بیماران خطرناک خواهند شد چرا که در غیاب آنتی‌بیوتیک‌های قوی، بدن نخواهد توانست به تنهایی باعفونت مقابله کند. از این رو دانشمندان در تلاش اند تا برای آنتی‌بیوتیک‌های موجود جایگزینی بیابند.

دستورالعمل داروی جدید از کتاب «تجویزهای طبی بالد» استخراج شده‌است که کتابی است متعلق به قرن 9 و 10 میلادی و مورخان احتمال می‌دهند در جریان اصلاحات آموزشی آلفرد بزرگ، پادشاه بریتانیا، تنظیم شده باشد.

نسخه‌های این کتاب تقریباً به تمامی از بین رفته‌اند و تنها یک نسخه از آن باقی مانده ‌است که اکنون در تملک کتابخانه سلطنتی بریتانیا قرار دارد.

فریا هریسون میکروبیولوژیست در دانشگاه ورویک در بریتانیا و از نویسندگان مقاله پژوهشی می‌گوید: «این دارو روی عفونت‌های پای حاصل از دیابت جواب داده‌ است. این عفونت‌ها سخت‌ترین عفونت‌های زیست لایه‌ای مقاوم به آنتی‌بیوتیک هستند و معضلی هم به لحاظ سلامتی و هم اقتصادی به‌شمار می‌روند که می‌توانند لاعلاج باقی بمانند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید