آمریکا، سازمان ملل، ناتو و اتحادیه اروپا از اعلام آتش‌بس در افغانستان استقبال کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آمریکا، سازمان ملل متحد، ناتو و اتحادیه اروپا چهارشنبه 29 ژوئیه از اعلام آتش‌بس میان دولت افغانستان و گروه طالبان استقبال کردند.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در توییتی از اعلام آتش‌بس میان طالبان و دولت افغانستان استقبال کرده نوشت، امید است که عید قربان همه افغان‌ها را در یک قدم برای صلح پایدار نزدیک‌تر کند.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل نیز در توییتی از اعلام آتش‌بس توسط طالبان و عمل باالمثل دولت افغانستان استقبال کرده و نوشت، حالا آزادی بیشتر زندانیان و کاهش خشونت باید راه را برای آغاز سریع مذاکرات بین‌الافغانی هموار کند.

هم‌چنان، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در توییتی نوشت: «از اعلام آتش‌بس سه روزه توسط دولت افغانستان و طالبان استقبال می‌کنیم. این یک گام مهم برای روند صلح افغانستان است که در اولین آغاز ممکن باید به شروع مذاکرات بین‌الافغانی منجر شود. اکنون مردم افغانستان شایسته صلح هستند و ناتو در کنار آنها ایستاده است».

در همین حال، رولاند کوبیا نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان در توییتی از اعلام آتش‌بس میان دولت افغانستان و طالبان استقبال کرده و نوشت، این گامی نزدیکتر به مذاکرات بین‌الافغانی است و باید این آتش‌بس بیشتر از کوتاه مدت برای چند روز دیگر تمدید شود و مردم افغانستان هم آن را می‌خواهند و کشتار باید متوقف شود.

از سوی دیگر، گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای سه شبانه روز عید قربان را آتش‌بس اعلام کرد و از جنگجویان‌اش خواست هیچ حملاتی را علیه دولت افغانستان انجام ندهند.

در همین حال، صدیق صدیقی سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان در توییتی با استقبال از اعلام آتش‌بس طالبان در سه روز عید نوشت: «اعلام آتش‌بس، یک گام مهم است، اما مردم افغانستان خواهان آتش‌بس دوامدار و آغاز مذاکرات مستقیم صلح، میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان است».

گفتنی است که در گذشته نیز آتش‌بس کوتاه مدت میان دولت افغانستان و طالبان در مناسبت‌های عید اعلام شده بود، اما تلاش‌ها جریان دارد تا مذاکرات بین‌الافغانی شروع شود و این آتش‌بس دوامدار گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید