درگیری معترضان با نیروهای امنیتی در بغداد 1 کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ادامه درگیری‌ها میان تظاهرکنندگان معترض و نیروهای امنیتی شامگاه دوشنبه 27 ژوئیه 2020 در میدان «الطیران» در وسط بغداد یک کشته و بیش از 30 مجروح بر جای گذاشت.

درگیری‌های میان تظاهرکنندگان عراقی با نیروهای امنیتی این کشور پس از آن آغاز شد که معترضان تلاش کردند از میدان التحریر به سوی میدان الطیران بروند اما نیروهای ضد شورش تلاش کردند مانع از حرکت آنها و بسته شدن این میدان شوند که در پی پرتاب سنگ و بمب‌های آتش‌زا از سوی برخی از معترضان نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن آنان اقدام به پرتاب گلوله‌های گاز اشک‌آور و شلیک گلوله‌های پلاستیکی کردند.

میدان الطیران بغداد روز یکشنبه شاهد درگیری‌های مشابهی در اعتراض به نابسامانی‌ها و کاهش خدمات و قطعی جریان برق در دمای بالای 50 درجه بود که طی آن دو تن از تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی کشته شده و دهها تن دیگر زخمی شدند.

از سویی مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق دستور داد تا درباره کشته شدن تظاهرکنندگان در بغداد تحقیقاتی انجام شود.

الکاظمی دوشنبه هنگامی که درگیری‌ها جریان داشت و تظاهرکنندگان لاستیک‌ها را آتش‌ زده و راههای منتهی به میدان را می‌بستند خطاب به مردم عراق سخنرانی کرد.

الکاظمی در سخنرانی‌اش که توسط تلویزیون این کشور پخش شد گفت:« تظاهرات جوانان در روز گذشته حقی مشروع است، نیروهای امنیتی اجازه ندارند حتی یک گلوله به سوی برادران معترض‌ ما شلیک کنند».

او گفت که « هر گلوله‌ای که جوانان ما و مردم ما را در حالی که حقوقشان را مطالبه می کنند، هدف قرار دهد گلوله‌ای است که کرامت و ارزش‌های ما را هدف قرار داده است».

نخست وزیر عراق همچنین دوشنبه ریاست جلسه فوری شورای وزیران برای رسیدگی به مشکل برق‌رسانی را بر عهده گرفت و پس از آن اعلام کرد که دولت او از هیچ تلاشی برای تسهیل ماموریت وزارت نیرو جهت خدمات‌رسانی بهتر به شهروندان و کاستن از درد و رنج آنها فروگذار نخواهد کرد

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید