بازگشت بیش از 404 هزار مهاجر افغان از ایران طی هفت ماه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان بین‌المللی مهاجرت سه‌شنبه 28 ژوئیه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، طی هفت ماه سال جاری میلادی 404 هزار و 868 مهاجر افغان از ایران به افغانستان بازگشت کرده‌اند.

در این اعلامیه آمده، این مهاجرین افغان از تاریخ اول ژانویه الی 25 ژوئیه امسال از ایران بازگشت کرده‌اند که روند بازگشت مهاجرین افغان از ایران در مقایسه به هفته گذشته 39 درصد افزایش یافته است.

براساس این اعلامیه، این مهاجرین افغان از طریق مرزهای نیمروز و اسلام قلعه وارد افغانستان شدند و سازمان بین‌المللی مهاجرت در هفته‌های اخیر سطح بلند از اخراج شدگان مهاجرین افغان از ایران را ثبت کرده است.

در این اعلامیه به بازگشت افغان‌ها از پاکستان نیز اشاره شده و آمده است، طی هفت ماه سال جاری یک هزار و 933 مهاجر افغان از پاکستان بازگشت کرده‌اند.

بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران به افغانستان در شرایطی صورت می‌گیرد که اخیراً دو حادثه مرتبط به مهاجرین افغان در ایران رخ داد که پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی، حادثه دیگری که تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به خودرو (موتر) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد بود رخ داد که در این تیراندازی موتر یادشده حریق شده و در نتیجه سه افغان بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند و شماری نیز زخم برداشتند.

هیأت افغانستان یک‌شنبه 21 ژوئن امسال به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور در سفری دو روزه وارد تهران شد با مقام‌های ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد مسایل مختلف دو کشور از جمله «حوادث ناگوار اخیر» علیه مهاجرین افغان صحبت کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان دوشنبه 22 ژوئن امسال اعلام کرد، هیأت کابل در سفری دو روز به تهران در زمینه‌های مصونیت اتباع افغان پی‌گیری جدی حوادث اخیر مرتبط به جان‌باختن افغان در ایران و راه‌های جلوگیری از تکرار این حوادث، به توافقاتی دست یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید