ایران در لیست چهار کشور پرتورم جهان قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار ایران اعلام کرد که قیمت 475 کالا با توجه به نرخ تورم، با سرعت متوسط 26 درصد در حال صعود است که این عدد، ایران را در لیست چهار کشور پرتورم جهان قرار می‌دهد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، سه‌شنبه 28 ژوئیه 2020 ایوب فرامرزی درباره آمار تورم 26 درصدی مرکز آمار و ارتباط آن با معیشت مردم، به تبیین نحوه محاسبه تورم نقطه به نقطه پرداخت و گفت: «در زمان حاضر، قیمت 475 کالا با توجه به نرخ تورم، با سرعت متوسط 26 درصد در حال صعود است که این مقدار سرعت، ما را در لیست 4 کشور پرتورم جهان قرار می‌دهد و عدد بسیار بزرگی است. در این ماه به‌واسطه نوسانات مختلف، نرخ تورم ماهانه به 6.4 درصد رسیده است و در صورت پیشروی با همین روند، این عدد تا پایان سال می‌تواند بسیار بزرگ شود».

سخنگوی سازمان حمایت نیز درباره نوع افزایش قیمت‌ها به خبرگزاری تسنیم گفت: «برخی از این افزایش قیمت‌ها قانونی و برخی دیگر غیرقانونی و متأثر از عوامل مؤثر بر افزایش قیمت بوده است».

محمدرضا عبداللهی کارشناس آمار نیز به خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که نرخ تورم در ایران معمولاً استان به استان متفاوت است، در برخی موارد حتی اختلاف به 10درصد نیز می‌رسد.

او با اشاره به اینکه مرکز آمار مظنّه قیمت کالاها را اعلام نمی‌کند، تاکید کرد که نرخ تورم در تهران بالاتر است.

این کارشناس آمار گفت: «طبق آمارها، دهک‌های مختلف در استان‌های مختلف با افزایش قیمت‌های متفاوتی روبه‌رو بوده‌اند».

طبق گفته عبداللهی تورم استان تهران در سه دهک 8، 9 و 10 قرار گرفته است که دهک 10 تهران در خرداد امسال عدد 26 را تجربه کرد و این درحالی است که نرخ تورم کل ایران در همین ماه به ‌روی عدد 21 قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید