انفجارهای شدید پایگاه «سپایکر» عراق را تکان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وقوع انفجارهایی شدید شامگاه دوشنبه 27 ژوئیه 2020 پایگاه هوایی «اسپایکر» محل استقرار نیروهای آمریکایی و عراقی در استان صلاح الدین را لرزاند.

کمیته اطلاع‌رسانی امنیتی عراق شامگاه دوشنبه اعلام کرد که گروههای امداد و آتش‌نشانی در حال خاموش کردن آتش‌سوزی‌های ناشی از وقوع دو انفجار در پایگاه هوایی شهید "ماجد التمیمی" موسوم به «اسپایکر» در استان صلاح الدین عراق هستند.

این دو انفجار پس از آن به وقوع پیوسته که شامگاه دوشنبه پایگاه نظامی التاجی در شمال بغداد که محل استقرار سربازان آمریکایی است نیز با راکت‌های کاتیوشا مورد حمله قرار گرفت.

کمیته اطلاع‌رسانی امنیتی عراق تاکید کرد که پایگاه التاجی هدف 3 فروند راکت کاتیوشا قرار گرفته که به مواضع نیروهای نظامی عراقی اصابت کرده‌اند.

این کمیته همچنین تاکید کرد که این 3 راکت‌ کاتیوشا از منطقه سبع البور پرتاب شده‌اند که راکت اول به اسکادران پانزدهم نیروی هوایی ارتش اصابت کرده و باعث وارد آمدن خسارت‌های بزرگی به یکی از هواپیماهای ارتش شده و راکت دوم به کارگاه توپخانه و سلاح اصابت کرده که باعث وارد آمدن خسارت‌های مادی فراوانی شده و راکت سوم نیز به اسکادران دوم نیروی هوایی ارتش اصابت کرده اما منفجر نشده است.همچنین بلافاصله پس از هدف قرار گرفتن پایگاه، بالگردهای آمریکایی در آسمان منطقه به پرواز در آمدند.

این کمیته اطلاع‌رسانی امنیتی نیز تاکید کرد که نیروهای امنیتی عراق برای تضمین حاکمیت این کشور و بهبود توان جنگی مستقل نظامی آن برای مقابله با خطرها و تهدیدهایی که با آنها مواجه است، تلاش‌هایشان را برای تحت پیگرد قرار دادن عاملان این حملات و سپردن آنها به عدالت برای رسیدن به مجازات‌هایی که مستحق هستند، ادامه خواهند داد.

از سویی شبکه «السومریه» عراق به نقل از یک منبع امنیتی تاکید کرد که حملات راکتی و انفجارهای شامگاه دوشنبه هیچ گونه تلفات جانی یا مصدومیت در میان نیروهای مستقر در آن منطقه در پی نداشته است.

تاکنون هیچ‌ گروهی مسئولیت حملات شامگاه دوشنبه به پایگاههای التاجی و اسپایکر را بر عهده نگرفته ولی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز سه‌شنبه 21 ژوئیه 2020 در دیدار با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که کشورش کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس را فراموش نکرده و « قطعاً ضربه متقابل را به آمریکایی‌ها خواهد زد.»

ایران در 8 ژانویه 2020 هم در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی به پایگاه عین الاسد عراق که نیروهای آمریکایی در آن حضور داشتند، حمله موشکی کرد ولی این حمله تلفاتی در پی نداشت.

قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس، نائب رئیس شورای حشد الشعبی عراق چند تن دیگر از همراهانشان شامگاه سوم ژانویه 2020 در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد و در پی حمله پهپادی آمریکا کشته شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، او را تروریست شماره یک جهان خواند که شخصا دستور از میان برداشته شدنش را داده است. ترامپ گفت که سلیمانی باعث کشته شدن هزاران آمریکایی شده و باید سال‌ها پیش از میان برداشته می‌شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید