آب‌گیری سد کمال‌خان در همسایگی ایران تا چهار ماه دیگر آغاز خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حکومت افغانستان اعلام کرده است که آب‌گیری بند(سد) کمال‌خان در ولایت نیمروز در همسایگی ایران تا چهار ماه دیگر آغاز خواهد شد.

پس از سفری عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران به کابل، مسئله سدهای آب در افغانستان بار دیگر در محور توجه قرار گرفت و محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری این کشور یک‌شنبه هفته جاری برای بازدید از بند کمال‌خان به ولایت نیمروز در غرب این کشور سفر کرد.

غنی درسفری در ولایت نیمروز گفت: «آب ما آبروی ماست» و آب‌گیری بند کمال‌خان تا چهار ماه دیگر آغاز خواهد شد.

براساس اعلامیه‌ای ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی اضافه کرد، این روزی است که مردم افغانستان باید به آیندۀ روشن خود امیدوار شوند. بعد از تکمیل شدن کار ساخت بند کمال‌خان، نیمروز به وقار و عظمت گذشته برخواهد گشت.

وی علاوه کرد: «معاهدۀ هلمند پابرجاست و در چوکات این معاهده افغان‌ها به حقوق شان خواهند رسید. سیلاب‌های هلمند دیگر نیمروز را تهدید نخواهد کرد و آب‌ها به گونه اساسی مهار می‌گردد و نیمروز دوباره به کندوی غله‌جات مبدل خواهد شد. چنانچه با شما وعده کرده بودم، چهار ماه بعد بند کمال‌خان به ذخیره نمودن آب آماده خواهد شد و افتتاح آن را جشن خواهیم گرفت».

رئیس‌جمهوری افغانستان از تلاش‌های نیروهای امنیتی افغان در زمینه تأمین امنیت بند کمال‌خان ستایش کرد.

در همین حال، حکمت ولی مدیر ساختمانی بند کمال‌خان گفت، در چهار ماه آینده کار باقی‌مانده این بند تکمیل می‌گردد و بند کمال‌خان بخاطر ذخیره کردن آب آماده می‌شود که برعلاوۀ آب‌یاری هزاران جریب زمین زراعتی، ظرفیت تولید 9 میگاوات برق را نیز دارد.

حکمت ولی اضافه کرد: «با تکمیل شدن این بند، دشت‌ها سرسبز، آب‌ها مهار و کانال‌ها تنظیم خواهند شد و هم‌چنان از خسارات سیلاب‌ها، توفان‌ها، رسوبات و خشک‌سالی جلوگیری خواهد شد و برعلاوۀ ایجاد زمینۀ کار، برای هزاران خانواده زمینه عایدات نیز فراهم می‌گردد».

اشرف غنی به ایران: زمان زورگویی به پایان رسیده

بند (سد) کمال‌خان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های اقتصادی افغانستان است که در ولسوالی «چاربرجک» به فاصله 95 کیلومتری جنوب شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز در غرب افغانستان و هم‌مرز با ایران موقعیت دارد. این بند به هدف کنترل آب‌های شیرین و آب‌های موسمی (سیلاب) در افغانستان ساخته می‌شود.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان به تاریخ 20 آوریل 2017 بخش سوم کار ساخت این بند را افتتاح کرد و گفته بود، ساخت این بند به هدف کنترل و مدیریت آب صورت می‌گیرد تا دیگر آب‌های این کشور به هدر نرود.

غنی افزود: «مدیریت آب‌ها موجب همکاری است نه موجب نزاع که در چارچوب معاهدات و قوانین تنظیم می‌گردد».

رئیس‌جمهوری افغانستان خطاب به ایران گفت: «زمان زورگویی و بی‌اعتمادی به پایان رسیده و این سد ساخته خواهد شد». بند کمال‌خان بالای دریای هلمند ساخته می‌شود

براساس اطلاعات وزارت انرژی و آب افغانستان، برای اولین‌بار کار ساخت بند کمال‌خان در سال 1345 خورشیدی برابر با 1966 میلادی آغاز شد که به دلایل مختلف از جمله جنگ‌های داخلی و تحولات سیاسی کارش به پایان نرسید. کار دوباره این بند در سال 2011 رسماً آغاز شد که کار ساخت بخش‌های اول و دوم آن تکمیل شده و کار بخش سوم آن توسط یک شرکت ترکی ادامه دارد.

این وزارت افزود، بند کمال‌خان توانایی تولید 9 میگاوات برق و آب‌یاری 80 هزار هکتار زمین زراعتی را دارد. این بند 16 متر ارتفاع دارد و ظرفیت ذخیره 52 میلیون متر مکعب آب را خواهد داشت.

آب‌های افغانستان در دریاچه هامون سرازیر می‌شود و بخش‌های از این آب در بند کمال‌خان مورد مدیریت و کنترل قرار می‌گیرد. دریاچه هامون دریاچه‌ای مشترک میان افغانستان و ایران است. مقام‌های افغانستان و ایران در سال 1972 میلادی قراردادی را در زمینه حقابه ایران از رود هیرمند امضا کردند.

گفتنی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران سال گذشته هشدار داده بود که تهران برای گرفتن آب از کابل از تمام ابزارها استفاده خواهد کرد؛ اما محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان گفته بود، کابل متعهد به اجرای این قرارداد می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید