یوناما: طی شش ماه امسال 1282 غیرنظامی در افغانستان کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل دوشنبه 27 ژوئیه با نشر گزارشی اعلام کرد، در نیمه اول امسال 1282 غیرنظامی در افغانستان کشته شدند و 2176 غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

در این گزارش آمده که این آمار در مقایسه با شش ماه اول سال گذشته کاهش 13 درصدی را نشان می‌دهد، اما جنگ افغانستان همچنان به عنوان یکی از مرگبارترین جنگ‌های جهان برای افراد غیرنظامی، باقی مانده است.

در گزارش ذکر شده، در آمار تلفات افراد غیرنظامی که از سوی طالبان و نیروهای امنیتی افغان صورت گرفته است، کاهشی به وجود نیامده است. دلیل عمده شمار کم تلفات افراد غیرنظامی، کاهش در عملیات‌های نیروهای نظامی بین‌المللی و گروه داعش می‌باشد.

دیبرا الینز نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفته است: «در شرایطی که دولت افغانستان و طالبان، برای گردهم آمدن بر سر میز مذاکره برای گفت‌وگوهای صلح، فرصتی تاریخی دارند، حقیقت غم‌انگیز این است که جنگ به صورت دوامدار هر روز به افراد غیرنظامی آسیب وحشتناکی وارد می‌کند».

الینز ادامه داد: «من از همه طرف‌های درگیر می‌خواهم که د رمورد حوادث وحشتناک و آسیب‌هایی که آنها به مردم افغانستان سبب می‌شوند و در این گزارش مستند سازی شده است، تامل کنند تا برای توقف کشتار، تصمیم قاطع بگیرند و به میز مذاکره حاضر شوند».

در گزارش یوناما یادآوری شده، در مجموع 58 درصد تلفات افراد غیرنظامی توسط عناصر مخالف دولت صورت گرفته است، طالبان 1473 مورد تلفات (580 کشته و 893 زخمی) می‌باشند که 43 درصد از مجموع تلفات افراد غیرنظامی از اول ژانویه تا 30 ژوئن 2020 را تشکیل می‌دهد.

یوناما اضافه کرده که تلفات افراد غیرنظامی که به نیروهای امنیتی افغان نسبت داده شده، 9 درصد افزایش یافته است، این افزایش عمدتا به دلیل حملات هوایی و استفاده از فیرهای غیرمستقیم در جریان درگیری‌های زمینی می‌باشد.

براساس گزارش یوناما، تلفات افراد غیرنظامی از حملات هوایی که از سوی نیروی هوایی افغان در جریان شش ماه اول سال 2020 صورت گرفته است، در مقایسه با دوره مشابه سال 2019 سه برابر شده است. نیروهای امنیتی افغان، مسئول 23 درصد از مجموع تلفات افراد غیرنظامی در نیمه اول سال می‌باشند. نیروهای طرفدار دولت همچنان مسئول بیشترین مرگ اطفال هستند.

یوناما هیچ تلفات افرادی غیرنظامی را که به نیروهای نظامی بین‌المللی از اثر درگیری‌ها در ربع دوم سال 2020 نسبت داده شده باشد، ثبت نکرد است.

یوناما تاکید کرده عناصر مخالف دولت همچنان مسئول اکثریت تلفات افراد غیرنظامی هستند و افزایش نگران کننده‌ای در شمار تلفات افراد غیرنظامی منتسب به طالبان از اثر انفجار مواد منفجره فشاری و همچنان اختطاف‌هایی که منجر به بدرفتاری و اعدام‌های صحرایی شده را ثبت نموده است.

قابل ذکر است که این گزارش یوناما در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان در شرایطی نشر شده که در این روزها خشونت‌ها در این کشور افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید