ایران ناو هواپیما‌بر «جعلی» به تنگه هرمز انتقال داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

براساس تصاویر ماهواره‌ای که روز دوشنبه 27 ژوئن از روزنامه بریتانیایی «ذی‌تلگراف» منتشر شد، ایران یک ناو هواپیمابر «جعلی» به تنگه استراتژیک هرمز منتقل کرده است. احتمالاً این اقدام به معنای این است که تهران قصد دارد به زودی از این ناو «جعلی» برای رزمایش خود استفاده کند.

شرکت «Mixer Technologies» تصویر یک قایق موتوری ایرانی را نشان می دهد که با سرعت به سمت این ناو حرکت می کند.
این ناو جعلی به وسیله یک کشتی از منطقه ساحلی بندر عباس به سمت تنگه هرمز کشیده شد.

رسانه‌های دولتی و مقامات ایرانی هنوز انتقال ناو هواپیمابر «جعلی» به تنگه هرمز که 20 درصد از نفت جهان از طریق آن عبور می‌کند را تایید نکردند.

همچنین ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا که در بحرین در حال گشت زنی در آبراه‌های خاورمیانه است هیچ واکنشی نسبت به این تحرکات ایران از خود نشان نداده و هیچ اظهار نظری در این مورد نکرده‌اند.

نسخه «جعلی» ناو هواپیمابر ایرانی شبیه به ناوهای هواپیمابر «نیتمز» است که نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا به طور مرتب آن را از تنگه هرمز در خلیج فارس عبور می‌دهد.

ناو هواپیمابر آمریکایی «نیمیتز» با همین نام به تازگی در اواخر هفته گذشته از اقیانوس هند وارد آب‌های خاورمیانه شده است.احتمالاً هواپیمابر «دویت آیزنهاور» که در دریای عرب مستقر است به عنوان جایگزین آن در اقیانوس هند مستقر شود. هنوز مشخص نیست که ناو «جعلی» ایران چه زمانی از تنگه هرمز عبور خواهد کرد.

ابراهیم لینکلن USS که سال گذشته همزمان با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا در منطقه مستقر شد. این ناو یک ماه قبل از سفر به تنگه هرمز در دریای عرب بود. ناو هواپیمابر آیزنهاور نیز در اوایل هفته گذشته به سمت این تنگه حرکت کرد.

براساس تصاویر ماهواره‌ای «Mixer Technologies»، نسخه جعلی ایرانی 16 مدل هواپیمای جنگی با خود حمل می‌کند.

به نظر می‌رسد این کشتی «جعلی» حدود 200 متر (650 فوت) طول و 50 متر (160 فوت) عرض داشته باشد. اما ناو هواپیمابر واقعی «نیتمز» بیش از 300 متر (980 فوت) طول و 75 متر (245 فوت) عرض دارد.

مدل جعلی ایرانی از نظر اندازه مشابه مدلی که در فوریه 2015 در طی یک رزمایش به نام «پیامبر بزرگ 9» مورد استفاده قرار گرفت. طی آن رزمایش ایران با حمل قایق‌های سریع میاح به مسلسل و موشک به ناو هواپیمابر جعلی حمله کرده و با موشک‌های زمین به دریا آن را هدف قرار داد و نابود ساخت.

عکسی که روزنامه تلیگراف از ناو جعلی ایران منتشر کرد

این رزمایش در حالی صورت می‌گیرد که اختلاف ایران و قدرت‌های بزرگ جهانی بر سر برنامه هسته‌ای تهران افزایش یافته است.

از توافقی که از مذاکرات سال 2015 حاصل شد چیزی باقی نمانده است. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه مه 2018 به طور یک جانبه از توافق هسته‌ای خارج کرد و متعاقباً ایران نیز به تدریج تمام شرایط توافق هسته‌ای را زیر پا گذاشت اگرچه تهران هنوز هم اجازه می‌دهد که بازرسان سازمان ملل متحد به سایت‌های هسته‌ای خود دسترسی پیدا کنند.

ناو هواپیمابر حقیقی آمریکا
ناو هواپیمابر حقیقی آمریکا

روابط ایران و آمریکا در تابستان گذشته شاهد نوعی تنش تا حد درگیری بود این تنش با حمله آمریكایی در اوایل ژانویه که به کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس به اوج خود رسیدند. ایران نیز با حمله موشکی بالستیک به پایگاه های نظامی آمریکا در عراق از خ.ود واکنش نشان داد.

به نظر می‌رسد که نیروهای نظامی ایران برای رزمایش جدید در آب‌های دریای خلیج و تنگه هرمز این ناو هواپیمابر جعلی را از سواحل بندر عباس به تنگه هرمز منتقل کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید