15 سال حبس برای یک شهروند کُرد با وجود گرفتن امان‌نامه از اطلاعات سپاه پاسداران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک شهروند کُرد اهل ارومیه از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی «شیخلو» به 15 سال حبس محکوم شد.

وب‌سایت «ایران وایر» روز شنبه 25 ژوئیه 2020 در گزارشی عنوان که صدور این حکم علیه شهناز صادقی‌فر در حالی صورت گرفته است که وی پس از جدا شدن از یکی از احزاب کُرد و دریافت امان‌نامه از «سازمان اطلاعات سپاه پاسداران» به‌عنوان خود‌مُعرف به ایران بازگشته بود و براساس قانون نیروهای تسلیمی احزاب سیاسی کُرد نباید به زندان محکوم می‌شد.

به گفته یک منبع مطلع «جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شهناز صادقی‌فر روز 21 ژوئیه 2020 در شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام عضویت در حزب آزادی کردستان (پاک) برگزار شده و حکمش نیز دو روز بعد به او ابلاغ شده است.»

به گفته همین منبع، شهناز صادقی‌فر در جریان مراحل دادرسی از حق داشتن وکیل انتخابی محروم بود و در جریان دادگاه یک وکیل تسخیری به انتخاب دادگاه، وکالت او را برعهده داشته است. در چند روز اخیر و پس از صدور حکم، یکی از وکلای کُرد برای نوشتن لایحه اعتراضی برای این شهروند زندانی اعلام آمادگی کرده است.

شهناز صادقی‌فر که حدود سه سال پیش به همراه دختر 17 ساله‌اش «آيناز زارع» کشور را با هدف پیوستن به حزب پاک ترک کرده بود، اواخر تابستان سال گذشته پس از دریافت امان‌نامه از سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ایران بازگشت.

منبع نزدیک به خانواده صادقی‌فر گفت که این دو شهروند پس از ورود به ایران از مرز «سیران‌بند» شهرستان بانه، از سوی نیروی مرزبانی بازداشت شده‌اند اما پس از استعلام از سازمان اطلاعات سپاه پاسداران ارومیه و اطلاع از این‌که امان‌نامه دریافت کرده‌اند، آزاد شده و به ارومیه می‌روند.

شهناز صادقی‌فر و دخترش آیناز زارع هم همان روز پس از رسیدن به ارومیه، به اطلاعات سپاه مراجعه کرده‌اند اما مسئولین این نهاد امنیتی به آن‌ها گفته‌اند که می‌توانند شب را در خانه پدرش سپری کنند و فردا جهت ارائه‌ پاره‌ای توضیحات برگردند: «گفته بودند نگران نباش، فردا هر دو برگردید، چند روی میهمان ما خواهید بود و بعد آزاد می‌شوید.»

اما خانم صادقی‌فر و دخترش روز بعد و پس از مراجعه به اطلاعات سپاه بازداشت شده و با اینکه انتظار داشتند بعد از چند روز آزاد شوند، دو ماه در بازداشت این نهاد امنیتی مانده و سپس با این وعده که بلافاصله آزاد می‌شوند به بند زنان زندان مرکزی ارومیه منتقل شده‌اند.

گفتنی است که صدور حکم 15 سال حبس برای شهناز صادقی‌فر در حالی صورت گرفته است که براساس قوانین جمهوری اسلامی اعضای احزاب اپوزیسیون کُرد درصورتی‌که به‌عنوان خودمُعرف و با دریافت امان‌نامه به ایران بازگردند، برابر با قانون عفویی که «روح‌الله خمینی»، رهبر وقت ایران صادر کرده است، در عین حالی که از برخی حقوق اجتماعی خود محروم می‌شوند، از محاکمه و مجازات مصون بوده و پس از پایان تحقیقات اولیه آزاد خواهند شد.

به گفته منبع نزدیک به خانواده خانم صادقی، آیناز زارع دختر نوجوان خانم صادقی که این مدت همراه او زندانی بوده است، پس از ابلاغ حکم زندان به مادرش، در زندان با بریدن رگ دست خود اقدام به خودکشی کرده است و اگرچه با اقدام به‌موقع زندانیان، از مرگ نجات‌ یافته است اما در حال حاضر در وضعیت روحی نامناسبی به سر می‌برد.

مقامات قضایی و امنیتی هم‌زمان به شهناز صادقی گفته‌اند که دخترش آیناز، در دادگاه تبرئه شده و اتهامی متوجه او نشده است و در روزهای آینده از زندان آزاد خواهد شد. بااین‌حال، مشخص نیست چرا آیناز از ابتدا بازداشت شده و چرا تاکنون از زندان آزاد نشده است و او را برای این مدت طولانی در زندان نگه‌داشته‌اند.

گفتنی است که شهناز صادقی‌فر به‌جز آیناز دو دختر 11 و 13 ساله‌ دیگر نیز دارد که نزد مادربزرگ و پدربزرگشان زندگی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید