عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا: برگزاری تجمعات محرم فاجعه‌آمیز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا و متخصص بیماری عفونی با هشدار درباره برگزاری تجمعات محرم، آنها را فاجعه‌آمیز خواند و تاکید کرد که هنوز ایران در شیب وحشتناک ابتلا به کرونا است.

رئیس‌جمهوری ایران، با تاکید بر اینکه دوگانگی «جان و نان» و «عزاداری و سلامت» غلط است اعلام کرد که باید مراسم عزاداری محرم در سراسر ایران با رعایت اصول بهداشتی و با شکوه حتی در شهرهایی که وضعیت قرمز دارند برگزار شود، متخصصان سلامت چنین اقدامی را خطرناک دانستند و نسبت به آن هشدار دادند.

مینو محرز در گفت‌وگو با رویداد 24، برگزاری تجمعات محرم را «فاجعه‌آمیز» خواند و با تاکید بر اینکه ایران هنوز در شیب وحشتناک ابتلا به کرونا قرار دارد و خیلی از استان‌ها در وضعیت قرمز است، گفت: «اگر شیب ابتلا به کرونا کم هم بشود کلا باید جلوی تجمع گرفته شود و فاصله‌گذاری فیزیکی و ماسک با شدت اعمال شود. حضور در یک محیط بسته حتی با ماسک هم نباید طولانی مدت باشد».

به گفته او، جمعیتی که برای عزاداری در مسجد یا هیات حضور پیدا می‌کند انبوه است و حتی حضور کوتاه با ماسک هم در چنین فضا‌هایی خطرآفرین است.

محرز تاکید کرد این تجمعات خطرناک خواهد بود و کسانی که تا الان مبتلا نشده‌اند و با ممنوعیت تجمع‌ها، جلوی ابتلای آن‌ها گرفته شده، با برگزاری این اجتماعات مبتلا خواهند شد.

او هشدار داد که اجتماعات محرم تنها در شرایطی باید برگزار شود که بتوانند مراسم را در جای سرباز با فاصله‌گذاری فیزیکی و ماسک و هوای آزاد، نه جای بسته، اجرایی کنند.

محرز درباره اینکه آیا دولت سیاست «ایمنی گله‌ای» را دنبال می‌کند، گفت: «ایمنی گله‌ای در شرایطی که می‌بینیم ممکن است فرد دوباره مبتلا شود بی‌معنی است. ما در ایران هم در موج جدید ابتلا دیدیم که افراد دوباره مبتلا شده‌اند. این یعنی ایمنی دائم نیست و ثابت نشده که بیماری بتواند ایمنی دائم بدهد. بعضی‌ها ایمنی پیدا کردند بعضی‌ها نکردند و ثابت شده ایمنی موقت است».

او تاکید کرد که حرکت به سمت سیاست ایمنی گله‌ای غلط است و با این سیاست تعداد زیادی می‌میرند تا یک عده مصون به صورت موقت مصونیت پیدا کنند، این تئوری رد شده است.

محرز اظهار کرد که باید دوره قرنطینه در این کشور طولانی‌تر می‌بود اما مشکلات اجتماعی و اقتصادی منجر به بازگشایی برخی کسب و کار‌ها شد.
او با اشاره به کنترل بیماری کرونا در کشورهای غربی، اجباری کردن ماسک و ممنوعیت اجتماعات در این کشور‌ها را باعث کنترل این بیماری عنوان کرد.

معاون کل وزارت بهداشت ایران نیز امروز تاکید کرد که اوضاع کرونا در ایران «اصلا خوب نیست».
بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، ایرج حریرچی، از بستری شدن روزانه تقریبا 4000 فرد مشکوک و یا کرونا مثبت خبر داد و گفت: «تا زمانی که ابتلا و بستری صعودی است، دو تا سه هفته بعد مرگ‌های ناشی از بیماری نیز افزایش می‌یابد».

او در ادامه افزود: «5 تا 10 درصد افرادی که در بیمارستان بستری می‌شوند، فوت خواهند کرد و تا زمانی که بستری کاهش نیابد، مرگ 200 تایی مهمان ماست».

حریرچی همچنین از بستری روزانه 600 مورد جدید در استان خراسان رضوی و افزایش ابتلای 300 درصدی در این استان خبر داد.

گفتنی است، بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران با جان باختن 216 بیمار مبتلا به کووید 19 طی 24 ساعت گذشته، مجموع فوتی‌های این بیماری در ایران به 15700 نفر رسید.

بر اساس این گزارش، از دیروز تا امروز و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 2333 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در این کشور شناسایی شد و مجموع مبتلایان 291172 نفر عنوان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید