کاهش 40 درصدی حجم صادرات غیرنفتی ایران به عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

وب‌سایت اتاق بازرگانی ایران از کاهش 40 درصدی حجم صادرات غیرنفتی ایران به عراق در سه ماه اول سالجاری خبر داد.

به گزارش وب‌سایت «اتاق بازرگانی ایران»، حمید حسینی دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک عراق و ایران روز شنبه 25 ژوئیه 2020 گفت: در سه ماهه اول امسال 5 میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش 1.45 میلیارد دلار به عراق صادر شده است.

حسینی تصریح کرد صادرات کالای غیرنفتی ایران به عراق از نظر حجم «40 درصد» و از نظر ارزش کالاها به میزان «38.3 درصد» نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته‌اند.

علاوه بر تحریم‌های دولت آمریکا، بحران شیوع کرونا که منجر به بسته شدن مرز دو کشور شد نیز در کاهش صادرات ایران موثر بوده است.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق روز گذشته از تاسیس یک شرکت در عراق برای تسویه حساب طلب 5 میلیارد دلاری ایران خبر داده بود.

به گفته حسینی این میزان از طلب ایران نزد «بانک TBI» عراق است و طبق توافق دو کشور، ایران «لیست کالا‌ها و مواد اولیه‌ای که لازم دارد» را به این شرکت می‌دهد و این شرکت «کالاهای اساسی» را می‌خرد و به ایران می‌فرستد.

گفتنی است 17 ژوئن امسال عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران، بعد از سفر به عراق اعلام کرد که توافق شده است بغداد بدهی‌های گازی و برقی خود به ایران را با صادرات غذا و دارو تسویه کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید