وام ودیعه مسکن 50میلیون؛ اجاره اتاق یک‌‌تخته در خوابگاه 150 تا 300میلیون ‌تومان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس‌جمهوری ایران برای کمک به مستاجران دستور داد که وام 50 میلیونی ودیعه مسکن به ساکنان تهران و 30 میلیون تومانی به ساکنان شهرستان‌ها داده شود، این در حالی است که در برخی از مناطق تهران اتاق‌های یک‌تخته در خوابگاه‌های دخترانه بین 150 تا 300 میلیون رهن داده می‌شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، شنبه 25 ژوئیه 2020، از امروز در حالی ثبت نام برای پرداخت وام 15 تا 50 میلیون تومانی ودیعه مسکن به مستاجران با شروط متعدد برای افراد محدودی آغاز شده ‌است که یک اتاق در خوابگاه‌های متعلق به بخش خصوصی در تهران بیش از 150 میلیون تومان رهن داده می‌شود.

بر اساس این گزارش‌ که با یافته‌های میدانی گردآوری شده است، نرخ‌گذاری در پانسیون‌ها و خوابگاه‌ها به ویژه دخترانه‌ها متفاوت از بازار مسکن است و گویا از نرخ و قواعد رایج بازار پیروی نمی‌کند و قیمت‌های بالا برای اجاره اتاق‌های چندتخته در این خوابگاه‌ها تعیین می‌شود.

در حال حاضر رهن یک اتاق 9 متری در یکی از پانسیون‌ها دخترانه در سعادت‌آباد 150 میلیون تومان است که اتاق vip همین خوابگاه تا 300 میلیون تومان هم به اجاره رفته است.

در همین خوابگاه قیمت اجاره یک اتاق سه تخته یک میلیون و 800 هزار تومان و رهن آن 5 میلیون تومان است.

اتاق چهار تخته هم با اجاره یک میلیون و 400 هزار تومان و با رهن 5 میلیون تومان واگذار می‌شود.

در منطقه سه هم نرخ کرایه اتاق یک تخته در خوابگاهی در سطح معمولی، 2 میلیون تومان بدون رهن است و رهن کامل این اتاق 60 میلیون تومان معامله می‌شود.

این نرخ‌ها در شرایطی است که ساکنان این اماکن، دانشجویان یا زنان شاغل هستند که در تمام این خوابگاه‌ها با محدودیت‌هایی از جمله محدودیت تردد مواجه‌اند و در شرایط شیوع ویروس کرونا باید خطرات زندگی جمعی را بپذیرند.

رئیس‌جمهوری ایران، 23 ژوئیه جزئیات جدید وام ودیعه مسکن مستاجران را اعلام کرد. بر این اساس، این وام به افراد دارای حقوق ثابت یا تحت پوشش نهادهای حمایتی پرداخت می‌شود. مبلغ این وام بسته به شهر سکونت، بین 15 تا 50 میلیون تومان متغیر است. ضمن این که نرخ سود آن 13 درصد است و با این حساب، مشمولان این وام باید ماهانه 90 تا 300 هزار تومان به بانک بپردازند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسن روحانی سقف این وام را برای مستاجران تهرانی 50 میلیون تومان، شهرهای بزرگ 30 میلیون تومان و دیگر شهرها، 15میلیون تومان تعیین کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size