مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی خواستار «مرخصی استعلاجی» نرگس محمدی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه ایران با اشاره به وضعیت بیماری کرونای «نرگس محمدی» در زندان زنجان، خواستار «مرخصی استعلاجی» برای وی شد.

به گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان»، مولوی عبدالحمید اسماعیل‎‌زهی روز شنبه 25 ژوئیه 2020 در نامه‌ای به «ابراهیم رئیسی» ضمن درخواست مرخصی برای سخنگو و نایب‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر محبوس در زندان زنجان، تصریح کرد: «رأفت و رحمت اسلامی اقتضا می‌کند به ایشان مرخصی استعلاجی داده شود.»

این چهره شاخص مذهبی اهل سنت ایرا ن در بخش دیگری از این نامه به «تخفیف قرآن» و «سیرهٔ نبوی» در حق تمام بیماران نیز اشاره و تاکید کردند: «درخواست داریم به همه مریضان کرونایی که با شدیدترین وبای عصر دست‌وپنجه نرم می‌کنند و در زندان به‌سر می‌برند، مرخصی داده شود.»

پیشتر کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، جایزه تلاشگر حقوق بشر در سال 1393 خورشیدی را «به پاس تلاش‌های بی‌وقفه و پیگیرانه مولوی عبدالحمید در سال‌های گذشته برای برقراری روابط آشتی جویانه بین اقوام و گرایش‌های مختلف مذهبی در استان سیستان و بلوچستان» به این روحانی برجسته اهل سنت اختصاص داد.

اتهامات وارده به نرگس محمدی چیست؟

نرگس محمدی از تاریخ 5 مه 2015 در زندان بسر می‌برد، برای سه اتهام به 16 سال زندان محکوم شده است. پنج سال برای «اجتماع و تبانی علیه نظام» یک سال برای «برای تبلیغ علیه نظام» و ده سال برای تاسیس و همکاری با انجمن لگام، انجمنی برای لغو مجازات اعدام، مطالبه‌ای که از سوی حکومت در ایران تحمل نمی‌شود. بنا بر ماده 134 قانون مجازات اسلامی و با در نظر داشت «مجازات اشد»، نرگس محمدی باید 10 سال زندان را تحمل کند.

خانم محمدی روز شنبه 21 دسامبر 2019 همراه با 7 زندانی سیاسی دیگر در بند زنان زندان اوین طی نامه‌ای از تحصن چند روزه خود در زندان به مناسبت چهلمین روز و در همراهی با خانواده‌های داغدار اعتراضات سراسری آبان خبر داده بودند. در پی این تحصن مسئولان زندان اوین خانم محمدی و دیگر زندانیان تحصن کننده را به تبعید به زندان دیگر تهدید کرده بودند که در نهایت روز سه شنبه 24 دسامبر 2019 وی را از زندان اوین به زندان زنجان منتقل کردند.

خانم محمدی با وجود بروز علائم بیماری کرونا از رسیدگی پزشکی محروم است. این فعال حقوق بشر به آمبولی ریه مبتلاست که همین امر جان او را در برابر کرونا بیش از سایرین در معرض خطر قرار می‌دهد.

در روزهای اخیر نرگس محمدی، سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر محبوس در زندان زنجان، طی نامه ای سرگشاده از وزیر بهداشت خواسته است نماینده ای جهت رسیدگی به وضعیت زندان زنان زنجان اعزام کند. وی در بخشی از این نامه نوشته است «ما 12 نفر با علایم خستگی مفرط و درد ناحیه شکم، اسهال و استفراغ و از دست دادن حس بویایی بدون دارو و درمان و تغذیه مناسب روی تخت‌ها افتاده ایم و عدم امکانات پزشکی، عدم فضای مناسب برای قرنطینه ورودی های جدید و عدم کنترل سلامتی آنها موجب شیوع ویروس کرونا در بند شده که جای تامل دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید