یک جوان ایرانی دیگر در محل عبور لوله نفت خودکشی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مرد جوان در برازجان استان بوشهر، با حلق‌آویز کردن خود در محل عبور لوله نفت، دست به خودکشی زد.

بحران اقتصادی ایران روز به روز شدیدتر می‌شود و همراه با آن، خودکشی در اماکن عمومی نیز افزایش یافته است.

چندی پیش، رسانه‌ها گزارش دادند که یک جوان اهل حویزه به علت عدم دریافت حقوق، خود را روی لوله نفت حلق‌آویز کرد و به زندگی‌اش پایان داد. امروز نیز یک حادثه مشابه در برازجان اتفاق افتاد. بر اساس گزارش دیارجنوب، این جوان به نام «محسن» 26 ساله بود و امروز جمعه 24 ژوئیه 2020، ساعت 6 صبح در محل پل شهید اسدی نزدیک میدان مجاهد برازجانی به زندگی خود خاتمه داد. این مکان محل عبور یکی از لوله‌های نفت است.

بر اساس این گزارش، یکی از شهروندان هنگام عبور از محل حادثه این جوان را دیده و با مرکز فوریت‌های پلیسی 110 تماس گرفته و اعلام کرد این جوان خود را حلق‌آویز کرده است.

دیارجنوب در ادامه گزارش داد که بر اساس مدارک پیدا شده در جیب این جان‌باخته، او اصالتا اهل یکی از شهرستان‌های استان فارس بوده است.

همزمان با افزایش فقر در ایران، برخی رسانه‌ها نسبت به افزایش خودکشی در طبقات آسیب‌پذیر هشدار داده‌اند. روزنامه ابتکار 13 ژوئن 2020 در گزارشی با عنوان «چرا شمار خودکشی‌های طبقه فقیر در ایران افزایش یافته است» با عادل فتح‌اللهی نوشهر، جامعه‌شناس و مدرس دانشگاه گفت‌وگو کرده بود.

او درباره خودکشی یک کارگر روی لوله نفت در حویزه گفت: «شرایط آنومیک ‏سبب شده تا امکان تامین نیاز‌های اولیه برای قشر فرودست و کارگر وجود نداشته باشد. این کارگر در نسبت با سایر طبقات ‏اجتماعی امکان انحراف از قواعد کلی برای دستیابی به نیاز‌های اولیه را خارج از قواعد ندارد».

فتح‌اللهی نوشهر توضیح داد که آگاهی کارگر نفتی از اینکه کار او منجر به تولید ثروت می‌شود اما حقوق اجتماعی او رعایت نمی‌شود و دادخواهی به صورت سیستماتیک وجود ندارد و اعتراض مدنی نیز او را با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهد کرد، پس در نتیجه اینکه در ذهنیت طبقه کارگر راه ‏دیگری جز از بین بردن یا حذف خود وجود نخواهد داشت.

او افزود: «در مورد این نمونه باید اشاره کرد که اگر صرفا هدف کارگر پایان دادن ‏به زندگی خود بود، می‌توانست روش‌های آسان‌تر دیگری را برای این کار انتخاب کند، اما اینکه کارگر در برابر سیستم و روی چاه ‏نفتی دست به خودکشی می‌زند، از نظر من او تلاش می‌کند تا نوعی اعتراض یا فریاد خاموش را به نمایش گذارد. یعنی همان ‏طور که خود را حذف می‌کند، اعتراض خود را نسبت به وضعیت موجود به گوش سیستم برساند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید