نزدیک شدن دو جنگنده ناشناس به هواپیمای ماهان در آسمان سوریه و وحشت مسافران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک فروند هواپیمای مسافری شرکت هواپیمایی ماهان شامگاه پنج‌شنبه 23 ژوئیه 2020 به دو فروند هواپیمای جنگنده در آسمان سوریه نزدیک شده و ناچار به کاهش شدید ارتفاع شد. در این حادثه تعدادی از مسافران زخمی شدند.

خبرگزاری رویترز گزارش کرد هواپیمای مسافربری ایرانی که به دو جنگنده اسرائیلی نزدیک شد، توانست در فرودگاه بیروت فرود آید.

Advertisement

رسانه‌های ایران به نقل از خلبان هواپیمای مسافربری گزارش کردند که دو جنگنده آمریکایی بودند و خلبان‌های دو جنگنده حین مکالمه با او، گفته‌اند که آمریکایی‌اند.

خبرگزاری مهر جنگنده‌ها را آمریکایی معرفی و به نقل از « یک منبع اگاه در یکی از نهادهای رصد ترافیک هوایی» گزارش کرد که « خلبان در اثر تهدید جنگنده ها مجبور به کاهش ناگهانی ارتفاع شد که در اثر این کاهش ارتفاع تعدادی از مسافران به دلیل نبستن کمربند دچار مصدومیت شدند ولی مسافران ایرانی میان مصدومان نبودند.»

ماهان ایر به دلیل خدمات‌رسانی به سپاه پاسداران و انتقال پیکارجو و تسلیحات به سوریه از سال 2011 از سوی آمریکا تحریم شد.

پرواز هواپیماهای ماهان ایر از سال 2019 نیز بر فراز آلمان و فرانسه ممنوع شد. در پی جنگ داخلی سوریه که از مارس 2011 آغاز شد، تا کنون بیش از 380 هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر دیگر آواره شدند. ایران در این جنگ با تمام توان از رژیم بشار اسد حمایت کرد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا هم در ماه می 2020 با انتقاد از چین درباره صدور اجازه ورود هواپیماهای شرکت ماهان ایر گفت چین هواپیمایی ماهان که ناقل تروریست‌هاست را به خاکش راه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید