مایک پمپئو در اظهاراتی چین را دولتی «تجاوزگر و مستبد» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا به ویژه پس از به اثبات رسیدن این‌که شهروندان چینی با روادید جعلی وارد این کشور شده‌اند بر لحن انتقادهایش از پکن افزوده و در این راستا مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا شامگاه پنج‌شنبه 23 ژوئیه 2020 به وقت محلی آمریکا در اظهارات انتقادآمیز شدیداللحنی علیه چین آن را دولتی «تجاوزگر و مستبد» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا «جهان آزاد» را به «پیروزی» علیه «طغیان جدیدی» فراخواند که از سوی دولت کمونیست چین اعمال می‌شود.

مایک پمپئو طی سخنرانی‌اش در کالیفرنیا که لحنی مشابه لحن گفتمان متبادل میان ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق در دوره جنگ سرد داشت گفت که چین امروز دولتی «در داخل بیش از پیش استبدادی و در دشمنی با آزادی در هر مکان دیگری بسیار تجاوزگر است».

پمپئو همچنین شی جین پینگ رئیس جمهوری چین را «پیرو مخلص ایدئولوژی تمامیت‌خواه ورشکسته» دانست.
چین کمونیست ما را تغییر خواهد داد.

او در سخنرانی‌اش که شامگاه پنج‌شنبه در کتابخانه ریاست جمهوری ریچارد نیکسون در یوربا لیندا در ایالت کالیفرنیا ایراد شد هشدار داد و گفت که چنانچه «جهان آزاد رفتار چین کمونیست را تغییر ندهد، چین کمونیست ما را تغییر خواهد داد».

وزیر خارجه آمریکا همچنین پکن را متهم کرد که طی چهار دهه گذشته به طور خودخواهانه‌ای از ایالات متحده و سخاوتمندی‌اش سوء استفاده کرده است.

مرکز جاسوسی

پمپئو همچنین کنسولگری چین در شهر هوستون ایالت تگزاس که از سوی ایالات متحده آمریکا بسته شده را متهم کرد که «مرکز جاسوسی چین» و «برای سرقت مالکیت معنوی» است.

او در ادامه افزود که «چین دارایی‌های فکری و اسرار تجاری با ارزش ما را به غارت برده که ادامه این روند منجر به از دست رفتن میلیون‌ها فرصت شغلی در مناطق مختلف آمریکا شده است».

مایک پمپئو افزون بر این از دولت سابق آمریکا به ریاست باراک اوباما به خاطر این‌که از رفتار چین راضی بوده و همچنین از شرکت‌های آمریکایی که به همه خواسته‌های چین تن داده‌اند به شدت انتقاد کرد.

او گفت پکن به تعهدات بین‌المللی‌اش درباره خودمختاری در هنگ کنگ و در دریای جنوبی چین و همچنین متوقف کردن سرقت‌های مالکیت معنوی که دولت چین از آن حمایت می‌کند، اختلال ایجاد کرده است.

او در ادامه توضیح داد که «بازگشت به رفتارهای گذشته تنها به دلیل این‌که آسان یا مناسب هستند امکان پذیر نیست».

او افزود که «دیگر نمی‌توان اختلافات سیاسی و ایدئولوژیک اساسی میان دو کشور را نادیده گرفت، دقیقا آن‌گونه که حزب کمونیست چین هرگز نادیده نگرفته است».

شایان ذکر است در پی اتهام کنسولگری چین در شهر هوستون ایالت تگزاس به جاسوسی و سرقت مالکیت معنوی و همچنین به دنبال ضرب الاجل 72 ساعته برای بستن کنسولگری چین در هوستون، بر شدت اختلافات میان آمریکا و چین دو قدرت بزرگ اقتصادی در جهان همچنان افزوده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید