دموکرات‌ها درصورت پیروزی در انتخابات 2020 از برجام حمایت خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حزب دموکرات، رقیب اصلی حزب جمهوری‌خواه ایالات‌متحده آمریکا بامداد پنجشنبه 23 ژوئیه، پیش‌نویس برنامه پیشنهادی خود در صورت پیروزی در پنجاه و نهمین انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را که قرار است در تاریخ 3 نوامبر 2020 برگزار شود، را رونمایی کرد.

خبر رونمایی این برنامه 80 صفحه‌ای که نخست در تارنمای واشنگتن‌پست منتشر گردید، علاوه بر دیگر موضوعات بر تغییر سیاست‌های داخلی و بین‌المللی ایالات‌متحده، بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای با تهران و حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه، بویژه در افغانستان می‌پردازد.

بر اساس پیش‌نویس برنامه حزب دموکرات، درصورت پیروزی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری 2020، آمریکا به برجام باز خواد گشت و در پی تغییر رژیم ایران نخواهد بود. جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر امسال همواره از بازگشت آمریکا به برجام حمایت کرده ‌است.

از سوی دیگر، بخشی از برنامه‌های سیاست خارجی حزب دموکرات آمریکا که به موضوع خاورمیانه، به‌ویژه ایران و افغانستان اشاره دارد، روی پلتفرم رسمی این حزب نیز منتشر شده و قابل دسترسی است.

برنامه دموکرات‌های آمریکا برای ایران

برخلاف برنامه حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده، پیش‌نویس حزب دموکرات این کشور حاکی از برگشت آمریکا بر توافق هسته‌ای با ایران است.

در بخشی از متن رسمی پیش‌نویس برنامه دموکرات‌های آمریکا که به این موضوع اشاره دارد، آمده ‌است: «ما حرکت سریع دولت ترامپ به سوی جنگ با ایران را متوقف کرده و اولویت را به دیپلماسی هسته‌ای، تنش‌زدایی، و گفتوگوی منطقه‌ای می‌دهیم».

این حزب همچنین برنامه تغییر رژیم در ایران را رد کرده و گفته ‌است که ایالات متحده نباید تغییر رژیم را به دیگر کشورها تحمیل کند.

در برنامه پیشنهادی حزب دمکرات تأکید شده‌است که مسائل دیگر مربوط به ایران، مانند نقش مخرب سیاست‌های تهران در منطقه، برنامه‌های موشکی این کشور و سرکوب داخلی مردم باید از طرق دیپلماتیک حل و فصل شود.

علاوه بر این، در بخشی از تارنمای رسمی حزب دموکرات نیز که به موضوع سیاست‌های خارجی آمریکا و رویارویی با خطرات جهانی می‌پردازد، آمده‌است: «ما از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنیم زیرا بازگشت به برجام بدون استفاده از جنگ از دستیابی ایران به بمب اتم جلوگیری می‌کند».

در ادامه این بخش آمده‌است که دموکرات‌ها تمام تلاش خود را خواهند کرد تا ایران هرگز به بمب اتم دست نیابد و اگر این کشور گامی در این راستا بردارد، آمریکا از اقدام نظامی علیه تهران دریغ نخواهد ورزید. دموکرات‌ها همچنین تأکید کرده که در صورت نیاز، تحریم‌های خود علیه این کشور را افزایش خواهند داد.

این در حالی است که برنامه کار حزب جمهوری‌خواه، توافق هسته‌ای را رد کرده و خواستار «همه گزینه‌ها» برای مقابله با تروریسم ایران، موشک‌های بالستیک ایران، و تهدیدهای ایران برای اسرائیل، شده‌ است.

متن پیش‌نویس برنامه حزب دموکرات برای تأیید نهایی در نشست سراسری ماه آینده این حزب که از تاریخ 17 تا 20 اوت در میلواکی ایالت ویسکانسین برگزار خواهد شد، مطرح و سپس به احتمال زیاد تصویب خواهد شد.

این سند رسمی اولویت‌ها و جهت‌گیری‌های اصلی حزب دموکرات در مسائل اقتصادی، سیاست داخلی آمریکا و روابط بین‌الملل را مشخص و به مردم این کشور معرفی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید