جریمه عجیب برای مرد پاکستانی در مالزی: 8 گاومیش و 8 سنج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاهی در بخش مالزی جزیره بورنئو یک مرد پاکستانی که به مردم یک قبیله محلی توهین کرده بود، به خرید 8 راس گاومیش و 8 ساز کوبه‌ای سنج و اهدای آنها به مردم این قبیله محکوم کرد.

جزیره بورنئو با بیش از 743 هزار کیلومتر مربع مساحت سومین جزیره بزرگ جهان است که از نظر سیاسی میان سه کشور مالزی، اندونزی و برونئی تقسیم شده و محل سکونت قبایل متعددی است. دادگاه‌های متعددی در این جزیره وجود دارد که براساس عادات و سنن مردم محلی به قضاوت می‌پردازند.

دادگاهی در بخش مالزی این جزیره در ایالت صباح مردی پاکستانی‌الاصل به نام «علی امیر علی خان ناواتای» را به پرداخت جریمه‌ای غیرمعمول محکوم کرد. این مرد اعتراف کرد که در ماه‌های می و ژوئن 2020 به گروهی از مردم محلی توهین کرد.

«مارودو باینتین ادون» رئیس شهرستان کوتا در ایالت صباح که ریاست این دادگاه را بر عهده داشت، گفت سخنان این مرد پاکستانی که در شبکه‌های مجازی هم منتشر شده‌اند، موجی از خشم و نفرت عمومی را در پی داشت.

او به فرانس‌پرس گفت: «می‌خواهیم از این موضوع الگویی درست کنیم تا کسی جرات تکرار آن را نداشته باشد...می‌خواهم از همگان درخواست کنم در صورت وجود مشکل یا اختلاف، از پرداختن به موضوع نژاد و قبیله خودداری کنند.»

علی امیر علی خان ناواتای محکوم شد که 8 راس گاومیش و 8 عدد ساز سنج خریده و به قبیله‌ای که به آن توهین کرده، اهدا کند.

آقای ادون، رئیس دادگاه محلی گفت که این مرد پاکستانی مقیم مالزی یک ماه وقت دارد که 4 هزار رینگیت، معادل حدود 940 دلار به عنوان جریمه و برای خرید گاومیش‌ها و سنج‌ها بپردازد وگرنه به مدت 16 ماه به زندان افکنده خواهد شد.

گاومیش و سنج نزد مردم محلی این منطقه بسیار ارزشمند هستند و پیش از این نیز برای حل اختلاف، میان افراد و یا قبایل محلی رد و بدل شده‌اند اما این اولین باری است که یک دادگاه رسمی رای به خرید و اهدای گاومیش و سنج می‌دهد.

به دلیل وجود قبایل و نژادهای مختلف در مالزی، مشکلات قبیله‌ای و درگیری‌های نژادی یکی از معضلات اصلی سیستم قضایی این کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید