کشته و مجروح شدن 800 غیر نظامی در اثر مین‌گذاری‌های شبه‌نظامیان حوثی در استان تعز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ستاد طرح پادشاهی عربی سعودی برای پاکسازی مین و مواد منفجره در یمن «مسام» شامگاه چهارشنبه 22 ژوئیه 2020 گزارش کرد

شبه‌نظامیان حوثی با کار گذاشتن مین‌ها و بمب‌ها تاکنون و تنها در دو شهرستان موزع و الوازعیه در استان تعز در جنوب غرب یمن باعث کشته شدن و معلولیت بیش از 800 تن از غیرنظامیان شده‌اند.

طرح پادشاهی عربی سعودی برای پاکسازی مین و مواد منفجره در یمن تحت عنوان «مسام» در ژوئن سال 2018 از سوی مرکز امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان تاسیس شده است.

به گزارش العربیه عارف القحطانی ناظر بر عملیات تیم‌های پاکسازی مین و مواد منفجره در استان تعز یمن در بیانیه‌ای که از سوی ستاد طرح «مسام» صادر شده گفت که تیم‌های 22 و 23 مسام که در شهرستان‌های موزع و الوازعیه استان تعز فعالیت می‌کنند تاکنون موفق شدند بیش از 16 هزار قطعه مین، بمب و گلوله منفجر نشده در 30 میدان و منطقه مین‌گذاری شده توسط حوثی‌ها را پاکسازی کنند.

القحطانی گفت که همه مناطقی که تاکنون از سوی تیم‌های مسام پاکسازی شده مناطق بیشتر آسیب دیده بوده که اغلب مناطقی مسکونی و کشاورزی بوده‌اند.

القحطانی با اشاره به این‌که شبه‌نظامیان حوثی اطراف مزارع و مدارس را مین‌گذاری و بمب‌گذاری می‌کنند، گفت حوثی‌ها ویژگی‌‌ها و کاربری‌های مین‌ها را تغییر داده‌اند به طوری که مین‌های ضد زرهی به مین‌های ضد نفر تغییر کاربری شده که با کوچک‌ترین حرکتی و تحمل وزن ناچیزی منفجر می‌شوند که هدف از انجام این تغییرات کشتار گروهی غیر نظامیان یمنی است.

او همچنین با اشاره به این که استان‌های الحدیده و تعز آسیب‌دیده‌ترین مناطق یمن از مین‌گذاری هستند گفت اکنون یمن به بزرگترین میدان مین جهان تبدیل شده اما حقیقت این فاجعه تنها با متوقف شدن آتش جنگ به طور علنی نمایان خواهد شد.

شایان ذکر است کاربرد مین‌ها در یمن تنها از سوی شبه‌نظامیان حوثی صورت می‌گیرد به طوری که گزارش‌ها حاکی است بیش از دو میلیون مین زمینی از همه انواع آن چه ضد خودرو، ضد نفر و یا مین دریایی توسط حوثی‌ها در بیش از 15 استان یمن کارگذاشته شده که اغلب آنها ساخت محلی بوده و طوری ساخته شده‌اند که با کمترین وزن منفجر می‌شوند.

میادین مین حوثی‌ها که بدون نقشه در کوهها، دره‌ها و دشت‌ها و مناطق مسکونی کارگذاشته شده‌اند اکنون به بزرگترین چالش برای عملیات مین‌زدایی و تهدید علیه غیرنظامیان تبدیل شده به طوری که هزاران قربانی از کشته و معلول بر جای گذاشته و عملیات پاکسازی را دشوار کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید