وخامت حال فعال اهوازی اعتصاب غذا کرده در آلمان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حال یکی از فعالان اهوازی که از 20 ژوئیه 2020 در اعتراض به بازداشت برخی از اعضای برجسته «جبهة النضال العربي لتحرير الأحواز» در مقابل سفارت‌ هلند و دانمارک در آلمان دست به اعتصاب غذا زده‌اند، وخیم گزارش شد.

فعالان اهوازی گزارش کردند این افراد با اعتصاب غذا در مقابل سفارت هلند و دانمارک خواستار آزادی «حبیب جبر»، رئیس سابق جنبش عربی برای آزادسازی احواز (جبهة النضال العربي لتحرير الأحواز) شدند که به همراه برادرش ناصر جبر، يعقوب حر و عیسی مهدی الفاخر از مجریان شبکه تلویزیونی «احوازنا» در این دو کشور زندانی هستند.

دادگاهی در دانمارک این افراد را به حمایت از تروریسم و جاسوسی متهم کرده؛ اتهامی که آنها را رد کرده و روند رسیدگی به این پرونده کماکان ادامه دارد و هنوز هیچ یک از اتهامات منتسب به این افراد به اثبات نرسیده است.

ایران در سال 2019 و در عملیاتی که فعالان اهوازی آن را اقدامی انتقامجویانه در واکنش به حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح این کشور در اهواز توصیف کرده‌اند، کوشید حبیب جبر را ترور کند، این در حالی است که جنبش النضال نقش داشتن در این حمله را هیچگاه رسما به عهده نگرفته است.

دانمارک در اکتبر 2019 ایران را به تلاش برای اجرای نقشه ترور یکی از نیروهای اپوزیسیون در خاک این کشور متهم کرده و ضمن «غیرقابل قبول» خواندن این «اقدام ایران» سفیرش را از تهران فراخواند. سرویس اطلاعاتی دانمارک روز 30 اکتبر2020 اعلام کرد هدف این طرح، ترور حبیب جبر رهبر جنبش «النضال العربی لتحریر الاحواز» (شاخه دانمارک) بود.

دانمارک روز جمعه اول می 2020 محاکمه یک شهروند نروژی ایرانی‌الاصل در شهر روسکیلیه را آغاز کرد. این فرد متهم است کوشیده برای ایران در دانمارک دست به ترور بزند.بنابراعلام سورن هابور، دادستان کل دانمارک متهم مردی 40 ساله است که در حال برنامه‌ریزی برای کشتن رهبر سابق "حرکة النضال العربي لتحریر الأحواز" در خاک این کشور بود.

روز شنبه 22 سپتامبر 2018 همزمان با رژه نیروهای مسلح در اهواز، گروهی چهار نفره به سوی حاضران آتش گشودند. در این حمله مسلحانه 24 نفر از جمله چند شهروند غیرنظامی کشته شده و حدود 601 نفر دیگر زخمی شدند. یعقوب حر تستری، سخنگوی جنبش عربی آزادیبخش الاحواز در آن زمان به رسانه‌ها گفت: «این جنبش به دلایل سازمانی در حال حاضر مسئولیت این حمله مسلحانه را بر عهده نمی‌گیرد، ولی آن را یک عمل مشروع می‌داند.»

پلیس دانمارک چندی پس از این اظهارات، سه عضو عالیرتبه جنبش عربی آزادیبخش الاحواز را به ظن تمجید از دست‌اندرکاران حمله مسلحانه شهریور به رژه نظامی اهواز دستگیر کرد.

احمد نیسی معروف به احمد مولی (ابو ناهض) رهبر پیشین این حزب استقلال‌طلب عرب اهوازی هم شامگاه چهارشنبه 8 نوامبر 2017 در مقابل درب منزلش در شهر لاهه هلند به ضرب 3 گلوله به ناحیه سر و سينه از سوى مهاجمان ناشناس ترور شد و خانواده‌اش بخش برونمرزی وزارت اطلاعات و وابستگان به اين نهاد در خارج از كشور را متهم به ترور احمد نيسى کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید