تراشه ویژه نصب در مغز انسان برای مرتبط کردن آن به رایانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نورولینک، شرکت نوپا و مرموز متعلق به ایلان ماسک، در حال کار بر روی ابزاری کامپیوتری در مغز است که به ادعای این کارآفرین دنیای فناوری، به صاحب آن اجازه می‌دهد موسیقی را مستقیم در مغز پخش کند.

به گزارش ایندیپندنت، ماسک که رئیس شرکت‌های اسپیس‌اکس و تسلا است، قرار است اطلاعاتی جدید را دربارهٔ این شرکت مرموز نوپا تا ماه آینده اظهار کند ولی طی روزهای اخیر به تدریج در حال انتشار اطلاعاتی در این باره در توییتر است.

ماسک در پاسخ به آستین هاوارد، محقق در علوم کامپیوتر، تأیید کرد فناوری نورولینک به افراد اجازه می‌دهد «مستقیم از تراشه ما موسیقی گوش دهند.»

او گفت: «نورولینک می‌تواند به ما در کنترل سطوح هورمون‌ها در بدن کمک کند تا از آن‌ها به نفع خود استفاده کنیم. (برای اموری نظیر توانایی‌های ارتقایافته، منطق بهتر، رهایی از اضطراب و غیره)

شرکت نورولینک از زمان تأسیس در سال 2016 تاکنون تنها یک نشست عمومی عمده دربارهٔ نحوه کارکرد فناوری خود داشته ‌است.

ماسک هنگام صحبت در نشست سال 2019 گفت این شرکت مشغول کار بر روی دستگاهی «شبیه یک چرخ خیاطی» است که ارتباطی مستقیم را میان یک کامپیوتر و تراشه‌ای که در مغز فرد نصب شده‌است برقرار می‌کند.

این فناوری می‌تواند در وهله اول برای کمک به افرادی که با مشکلات مغزی، مانند پارکینسون، دست و پنجه نرم می‌کنند مورد استفاده قرار گیرد اما به گفته او هدف نهایی نورولینک این است که به انسان اجازه دهد با هوش مصنوعی پیش‌رفته رقابت کند.

به گفته ماسک فرایند نصب این تراشه در مغز فرد چیزی شبیه جراحی چشم با لیزر است.

بخشی از آن شامل یک روبات جراحی نانو است که «رشته‌هایی» منعطف را در مغز ایجاد می‌کند که به یک تراشه کامپیوتری قابل نصب متصل‌اند.

تحقیقی دربارهٔ این دستگاه ادعا می‌کند یک یو اس پی – سی به تنهایی می‌تواند «تمام پهنای باند مورد نیاز را برای انتقال اطلاعات» به مغز فراهم آورد.

نورولینک در حال حاضر در سایت خود 11 موقعیت شغلی برای علاقه‌مندان دارد و به مشاغلی نظیر مهندس مکانیک، مهندس نرم‌افزاری رباتیک و یک «متخصص بافت‌شناسی» نیاز دارد.

ماسک پیش‌تر و در ماه جاری اشاره کرد تراشه نورولینک می‌تواند از طریق «بازآموزی» بخش‌هایی مشخص از مغز که مسؤول ایجاد افسردگی و اعتیاد در فرد می‌شوند، به درمان این پریشانی‌ها کمک کند.

آزمایش این تراشه تاکنون روی حیوانات انجام شده و آزمایش بر روی انسان قرار است از سال جاری میلادی آغاز شود گرچه جزئیات این آزمایش هنوز علنی نشده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید