اعتراف ایران به شکست برجام در اثر تحریم‌های آمریکا و عدم اجرای تعهدات اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران اعتراف کرد که برجام شکست خورده و علت آن تحریم‌های آمریکا و عدم اجرای تعهدات توسط اروپایی‌ها است.

محمود واعظی، پنج‌شنبه 23 ژوئیه 2020، در حساب کاربری خود در توئیتر با اعتراف به شکست قرارداد برجام، کشورهای دیگر را مسئول این شکست عنوان کرد.

Advertisement

او با اشاره به ‏مصاحبه مسئول سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا که نسبت به احتمال فروپاشی برجام ابراز نگرانی کرده بود ادعا کرد که ایران حتی پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، به تعهدات خود عمل کرده است.

واعظی در ادامه نوشت: «اما علت شکست برجام، ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا و عدم اجرای تعهدات E3 (سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان) است و باید مسئولیت خطرات و عواقب را بپذیرند».

در ایران، برجام موافقان و مخالفان زیادی داشت، دولتمردان این توافق را به عنوان راه نجات از تحریم‌ها معرفی می‌کردند اما اصولگرایان سرسختانه با آن مخالف بودند. آنها به تازگی هم بارها درباره شکست قطعی این توافق سخن گفته‌اند.

بر اساس گزارش تابناک، محسن رضایی عضو تشخیص مصلحت نظام، 11 مه 2020 گفت که برجام دولتی، به تاریخ پیوسته است.

به گفته او برجام فقط می‌تواند مایه درس‌آموزی باشد و باید شکست برجام را «شکست یک اندیشه در اداره کشور» آن هم در چند دولت دانست.

از سوی دیگر، خبرگزاری‌های ایران، 4 ژوئیه 2020 گزارش دادند که جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نامه‌ای از محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران دریافت کرده که در آن ایران درخواست کرده است مکانیسم حل اختلاف که از آن به عنوان «مکانیسم ماشه» یاد می‌شود، فعال شود.

‏به گفته بورل، ایران گفته بود که فرانسه، آلمان و بریتانیا به تعهدات خود در چهارچوب برجام وفادار نبوده‌اند و به همین دلیل خواستار به راه افتادن مکانیزم حل اختلاف شده است تا به شکایتش رسیدگی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید