بستن کنسولگری چین در هیوستون توسط آمریکا با واكنش تند پکن مواجه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه چین روز چهارشنبه 22 ژوئیه اعلام کرد، طرف آمریکایی روز گذشته خواهان بسته شدن کنسولگری ما در هیوستون شده و ما این اقدام اهانت‌آمیز را بشدت محکوم می‌کنیم.

وزارت خارچه چین ضمن ترغیب آمریکا به اصلاح تصمیم‌های غلط تاکید کرد که در غیر این صورت پاسخی در راه خواهد بود.

وانگ ون پین سخنگوی وزارت خارجه چین در مصاحبه مطبوعاتی روزانه خود گفت، واشنگتن سه شنبه 21 ژوئیه به کشورش اطلاع داد که می بایست کنسولگری خود را ببندد.

وزرات خارجه چین در واکنش به گرازش‌های روز سه‌شنبه رسانه‌های محلی در هیوستون در باره آغاز روند بسته شدن کنسولگری، تاکید کرد که روند عادی فعالیت کنسولگری این کشور هنوز ادامه دارد.

به نوشته روزنامه وال استریت، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا سه شنبه 21 ژوئیه در اظهارات بسیار حساسی، موضعگیری تند دولت ترامپ در قبال پکن را مشخص کرد.

او گفت «آمریکا در حال آماده سازی نیروهای خود در سراسر آسیا و تمرکز مجدد آنها به مثابه آمادگی برای هر گونه رویارویی احتمالی با چین است.»

اسپر که از طریق ویدئو کنفرانس برای انستیتو بین‌المللی مطالعات استراتژیک در لندن سخن می‌گفت افزود، آمریکا کار اعزام ناوگان دریایی به منطقه به منظور مقابله یا سیاست‌های توسعه طلبانه چین و همچین فروش سلاح به تایوان که چین خواهان اعمال حاکمیت خود بر آن است، ادامه خواهد داد.

وزیر دفاع آمریکا افزود، برای اجرای گفت‌وگو با چین، در صدد سفر به این کشور در پایان سال جاری میلادی است.

او ابراز امیدواری نمود که این سفر به « ایجاد تماس های ضروری در جریان بحران ها و تقویت حسن نیت طرفین در رقابت آشکار در در درون نظام جهانی بیانجامد که همه ما به آن وابسته هستیم.»

سخنان اسپر تنها یک روز پس از غیر قانونی توصیف کردن مطالبات چین در دریای چین جنوبی از سوی آمریکا ایراد شد که چالشی مستقیم و غیر عادی در برابر پکن به حساب می‌آید که در راستای تاکید بر کنترل خود بر این آب‌های استراتژیک می‌کوشد.

پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز پیشتر در همین ماه گفته بود که «ما آشکارا تاکید داریم ادعاهای پکن در خصوص منابع دریایی در اکثر آب‌های دریای جنوبی چین و همچینن زور گوئی و قلدرمآبی پکن برای اعمال کنترل خود بر این آب‌ها، بکلی غیر قانونی است.»

پمپئو سه شنبه 21 ژوئیه در لندن عنوان نمود که مذاکرات را با دومنیک راپ همتای بریتانیایی خود در خصوص «چالش گری‌های حزب کمونیست چین» و موضوع پاندمی کرونا که از چین شیوع پیدا کرده را آغاز کرده است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا این گفت و گوها شامل موضوع هنگ کنگ نیز شده که پکن اقدامات خود علیه اپوزسیون آن را پی می گیرد.

پمپئو ضمن ستایش از تصمیم این ماه دولت بریتانیا در مورد دور کردن شرکت چینی « هواوی» از صنعت ساخت دستگاه های مخابراتی مربوط به شبکه‌های نسل پنج در بریتانیا تاکید کرد که این تصمیم به دنبال اعمال فشارهای دراز مدت از سوی آمریکا گرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید