کرفت: پایان تحریم تسلیحاتی ایران باعث خونریزی بیشتر در منطقه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کلی کرفت سفیر ایالات‌متحده در سازمان ملل، در سخنانی در شورای امنیت، بار دیگر بر «لزوم برداشته نشدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران» برای جلوگیری از خرید و فروش جنگ‌افزار با نظام ایران تأکید کرد.

کرفت سه‌شنبه 21 ژویئه سخنان خود که در ارتباط با وضعیت مناطق فلسطینی و غزه، با اشاره به نفوذ ایران بر گروه‌هایی مانند حماس و جهاد اسلامی در این کشور تأکید کرد این گروه‌ها ترجیح می‌دهند، به جای خدمت به صلح و رفاه شهروندان ساکن مناطق فلسطینی، خواسته‌های سلطه‌جویانه حامیان خود مانند ایران را پیش ببرند.

به گفته سفیر آمریکا در سازمان ملل، پایان این تحریم‌ها سبب می‌شود حکومت ایران «بدبختی و خون‌ریزی بیشتری» نه تنها در غزه، که در لبنان، سوریه، عراق و یمن، ایجاد کند.»

او سپس تأکید کرده جلسات شورای امنیت و دیدارها در مورد خاورمیانه در ماه‌های پیش‌رو «باید متمرکز بر این تهدید بسیار بزرگ علیه صلح و امنیت شود.»

شایان ذکر است که چین و روسیه، از حامیان مهم تهران، در هفته‌های اخیر گفته‌اند اجازه تمدید تحریم‌ها از طریق شورای امنیت را نخواهند داد. مقام‌های آمریکایی نیز تأکید کرده‌اند آن‌ها اجازه نخواهند داد تجارت و داد و ستد جنگ‌افزار با تهران ممکن شود.

گفتنی است که دولت ایالات‌متحده از برخی حمایت‌های متحدان غربی خود در این مسیر برخوردار شده ‌است که در این رابطه می‌توان به بیانیه مشترک اخیر فرانسه، آلمان و بریتانیا اشاره کرد که در آن نگرانی‌های سه کشور اروپایی در مورد پایان تحریم‌های تسلیحاتی بیان شده‌ است.

درعین حال این سه قدرت اروپایی از خروج آمریکا از برجام انتقاد کرده‌اند و خود را هنوز به اجرای مفاد برجام، پایبند می‌دانند.

به نظر جمعی از تحلیلگران و کارشناسان، تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ضربه شدیدی به ادامه حیات «برجام» خواهد زد و چه بسا ادامه آن در شکل موجود را نیز ناممکن سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید