پمپئو: تا چین رفتارش را تغییر ندهد دولت ترامپ قاطعانه عمل خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در ارتباط با بستن کنسولگری چین در شهر هیوستون ایالت تگزاس توسط آمریکا، خاطرنشان کرد تا زمانی که چین تغییر رفتار ندهد، دولت پرزیدنت ترامپ قاطعانه عمل خواهد کرد.

پمپئو که در دانمارک به سر می‌برد، روز چهارشنبه 22 ژوئیه در کنفرانس خبری با همتای دانمارکی خود، در پاسخ به پرسشی در مورد بسته‌‌شدن کنسولگری چین در هیوستون تگزاس گفت تا زمانی که چین به سرقت اطلاعات و زیر پاگذاشتن حقوق مالکیت معنوی ادامه دهد، دولت پرزیدنت ترامپ قاطع عمل می‌کند تا این رفتار تغییر کند.

پیشتر، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که امروز منتشر شد، اعلام کرد: «ما به منظور حفاظت از مالکیت معنوی و اطلاعات محرمانه آمریکا دستور تعطیلی سرکنسولگری جمهوری خلق چین در هیوستون را صادر کردیم.»

در همین حال فاکس‌نیوز به نقل از شبکه تلویزیونی «کی‌پی‌آرسی-تی‌وی» در هیوستون گزارش داد که شامگاه سه‌شنبه 21 ژوئیه، مدارکی در حیاط این کنسولگری سوزانده شده ‌است.

یک شاهد عینی به این شبکه تلویزیونی گفت: «شما می‌توانستید بوی سوختن کاغذ را حس کنید. اما همه آتش‌نشانان فقط ساختمان را محاصره کرده بودند. آنها نمی‌توانستند وارد شوند.»

این درحالی است ترامپ تاکنون بارها پکن را به عدم اطلاع‌رسانی و گمراه کردن بقیه جهان در مورد چگونگی و زمان شروع همه‌گیری ویروس کرونا، و در نتیجه مرگ صدها هزار نفر، متهم کرده ودیگر مقامات آمریکایی از جمله پمپئو نیز از عدم تمایل چین در به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم و کلیدی انتقاد کرده‌اند.

همچنین اقدامات چین در ارتباط با تعامل اقتصادی با سایر کشورهای جهان، از جمله نقض مالکیت معنوی و جاسوسی فناوری و اقتصادی، تاکنون بارها در عرصه جهانی مشکل‌ساز شده‌است.

ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، به تازگی طی سخنانی، زیادهع طلبی‌های جهانی حزب کمونیست چین را «مهم‌ترین مسئله» برای آمریکا و جهان در قرن بیست و یکم خواند و دربارهٔ آن هشدار داد. وی گفت که جمهوری خلق چین برای رسیدن به این اهداف خود «طیف گسترده‌ای از تاکتیک‌های چپاولگرانه و اغلب غیرقانونی» شامل دست‌کاری در ارزش پول رایج کشور، سرقت مالکیت معنوی، حملات سایبری، و جاسوسی را به کار می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید