واشنگتن: ادامه تحریم تسلیحاتی ایران تا پس از اکتبر آینده را تضمین خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه سه‌شنبه 21 ژوئیه 2020 گفت که رفتار ایران رضایت‌بخش نیست و تا پس از اکتبر آینده ادامه تحریم تسلیحاتی اعمال شده بر این کشور را تضمین خواهیم کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه از لندن تاکید کرد که کشورش اجازه نمی‌دهد تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران برداشته شود.
پمپئو در سفر به لندن گفته بود که موضوع تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده علیه ایران را با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز مطرح کرده است.

پیش از این برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 29 ژوئن 2020 در یک نشست خبری مشترک با عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه پادشاهی عربی سعودی گفته بود که ایران هر جا که پا گذاشته ویرانی به بار آورده است و « اگر تحریم‌های تسلیحاتی ایران برداشته شود، خشونت‌های منطقه‌ای بیشتر خواهد شد.»

برایان هوک همچنین پیش‌تر در گفتگو با آسوشیتد پرس تاکید کرده بود تحریم تسلیحاتی که از سوی سازمان ملل متحد علیه ایران اعمال شده است باید برای جلوگیری از «تبدیل شدن تهران به تاجر اسلحه مورد علاقه رژیم‌های سرکش و سازمان‌های تروریستی در جهان» فعال بماند.

برایان هوک در ادامه گفته بود چنانچه تصمیم به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران که در اکتبر آینده پایان خواهد پذیرفت، گرفته شود جهان باید تهدیدهای ایران برای انتقام‌جویی را نادیده بگیرد. هوک در ادامه تهدیدهای ایران در این زمینه را «یکی از روش‌های مافیایی» توصیف کرد.

او گفت:« چنانچه وفق قواعد ایران بازی کنی، ایران برنده خواهد شد، این روش‌ مافیایی است که در آن شهروندان با ترس این که مبادا اتفاق ناگواری بیافتد به پذیرفتن رفتاری معین تهدید شوند».

ایران ممکن است دست به بیرون کردن بازرسان بین‌المللی بزند که بر برنامه هسته‌ای آن نظارت می‌کنند که این خود می‌تواند بحران مربوط به توافق هسته‌ای سال 2015 که میان ایران و قدرت‌های جهانی امضا شده را تعمیق کند.

تحریم تسلیحاتی اعمال شده بر ایران تاکنون مانع از خریداری جنگنده‌ها، تانک‌ها، کشتی‌های جنگی و سلاح‌های دیگر از سوی ایران شده اما این تحریم‌ها نتوانسته مانع از قاچاق سلاح به مناطق جنگی شود.

علی‌رغم این برایان هوک می‌گوید که اعمال تحریم‌ واردات و صادرات اسلحه بر ایران باید برای تامین امنیت منطقه خاورمیانه ادامه یابد.

مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا گفت:« چنانچه اجازه دهیم عمل به این تحریم پایان پذیرد آن موقع می‌توانید مطمئن شوید آنچه که ایران به طور مخفیانه انجام می‌داده را به طور علنی انجام خواهد داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید