ظریف: به توافق با چین بسیار نزدیک شده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزیر امور خارجه ایران از نزدیک بودن توافق نهایی با چین در مورد سند همکاری تهران و پکن خبر داد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز چهارشنبه 22 ژوئیه 2020 در حاشیه جلسه هیأت دولت در خصوص سند همکاری ایران و چین گفت که ما بسیار به توافق نزدیک هستیم و به طرف چینی گفتیم آمادگی داریم بر اساس سندی که بر مبنای پیش‌نویس ما ارائه دادند مذاکره بکنیم.

به گزارش «خبرگزاری صدا و سیمای ایران» وزیر امور خارجه ایران افزود: اگنون به دلیل کرونا، هنوز مذاکرات نهایی اصولی انجام نشده است و لذا هیچ سندی معتبر نمی‌باشد و هیچ توافقی در هیچ موردی صورت نگرفته است.

ظریف تاکید کرد: ما بسیار به توافق نزدیک هستیم و به طرف چینی گفتیم سندی را بر مبنای پیش نویس ما ارائه دادند را آمادگی داریم که مذاکره بکنیم و نهایی بکنیم.

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: احساس ما این است که طی چند ماه می‌شود این سند را نهایی کرد و انشاءالله به امضا رساند و بعد از اون موارد قانونی از جمله تصویب در مجلس و سایر نهاده انجام خواهدشد و اطلاع رسانی به افکار عمومی شفاف خواهد بود کما اینکه تا الان اینگونه بوده است.

او در پایان مدعی شد که مردم اطمینان داشته باشند این دولت و نه هیچ دولت دیگری یک وجب از خاک ایران را نه به کسی واگذار می‌کند و نه اجازه استفاده اختصاصی از یک وجب از خاک ایران را به کسی خواهد داد.

گفتنی است پیشتر سخنگوی وزارت امورخارجه ایران سندِ راهبردی تهران با پکن را سندی افتخارآفرین توصیف کرد و مدعی شد که این سند یک افق 25 ساله را با چین ترسیم می‌کند و با مذاکره در خصوص این سند نشان می‌دهیم که یک رابطه استراتژیک با چین داریم.

23 ژوئن هیأت دولت ایران به ریاست حسن روحانی، پیش‌نویس نهایی برنامه 25 ساله همکاری‌های جامع ایران و چین را بررسی و تأیید کرده بود.

در سایت دفتر هیات دولت ایران پس از تایید این پیش نویس آمده است: «در پی بحث و بررسی پیرامون برنامه همکاری جامع 25 ساله ایران و چین، وزارت امور خارجه مأموریت یافت که طی مذاکرات نهایی با طرف چینی، بر اساس منافع متقابل بلندمدت، این برنامه را به امضای طرفین برساند».

این در حالی است که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنانی انتقادی گفت: «شنیده‌ایم که در حال مذاکره هستند و می‌خواهند یک قرارداد جدید 25 ساله با یک کشور خارجی منعقد کنند و هیچکس هم خبر ندارد».

سایت دولت بهار، نزدیک به احمدی‌نژاد، از قول او در دیدار با جمعی از مردم استان گیلان نوشت: «هر قراردادی که مخفیانه و بدون در نظر گرفتن خواست و اراده ملت ایران با طرف‌های خارجی منعقد شود و برخلاف منافع کشور و ملت باشد، معتبر نیست و ملت ایران آن را به رسمیت نخواهد شناخت».

پس از این سخنان بود که حساسیت‌ها به قرارداد 25 ساله ایران و چین و برخی گمانه‌زنی‌ها درباره اعطای امتیازات به دو کشور خارجی افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید