ادامه اعتصاب غذای زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد در زندان کرمان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد که بیش از یک ماه است علی‌رغم انتقال ناگهانیش بە زندان کرمان دست بە اعتصاب غذا زدە است، همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

به گزارش سازمان حقوق بشری «هەنگاو»، زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد امروز 22 ژوئیه 32مین روز از اعتصاب غذای خود را سپری می‌کند و همچنان پس از انتقال بە زندان مرکزی کرمان به اعتصاب خود پایان ندادە است.

زینب جلالیان، روز شنبە 20 ژوئن 2020 همراه با «سکینە پروانە» دیگر زندانی محبوس در زندان مرکزی قرچک ورامین اعتصاب غذای خود را آغاز نمود؛ او خواهان بازگرداندنش بە زندان خوی است.

به گفته این سازمان حقوق بشری این زندانی سیاسی کُرد، روز سەشنبە 28 آوریل از «زندان مرکزی خوی» بە زندان قرچک ورامین منتقل و در این زندان بە ویروس کرونا مبتلا شد.

جلالیان کە بە حبس ابد محکوم شدە است، هم‌زمان با ششمین روز اعتصاب غذای خود در تاریخ 25 ژوئن بە مکان نامعلومی منتقل شدە و هم اکنون در بند قرنطینە زندان مرکزی کرمان نگهداری می‌شود.

جلالیان متولد سال 1982 در روستای «دیم قشلاق» شهرستان ماکو می‌باشد و از سال 2008 بدون داشتن حق مرخصی در زندان به سر می‌برد.

او در سال 2007 در کرمانشاه بازداشت و در آذر ماه 2008 از سوی شعبە یک دادگاه انقلاب کرمانشاه بە ریاست قاضی مرادی به اتهام خروج غیر قانونی از ایران به یک سال حبس تعزیری و به اتهام محاربه از طریق عضویت در حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام زینب جلالیان در سال 2009 از سوی دیوان عالی کشور تایید شد اما در آبان ماه 2011 حکم اعدام زینب جلالیان با عفو از اعدام بە حبس ابد کاهش یافت.

زینب جلالیان از زمان بازداشت در زندان دیزل آباد کرمانشاه محبوس بودە و سال 2009 بە مدت پنج ماه بە بند 209 زندان اوین منتقل شدە و دوبارە بە این زندان بازگرداندە شدە بود.

این زندانی سیاسی نهایتا در آذرماه 2014 با موافقت دادستانی و ادارە اطلاعات از زندان کرمانشاه بە زندان خوی منتقل و از آن زمان در زندان خوی محبوس بود تا 28 آوریل 2020 بە زندان قرچک ورامین منتقل شد. وی دو ماه بعد دوبارە و بدون هیچ دلیلی بە زندان کرمان تبعید شدە است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید