اتحادیه اروپا خواستار توقف تنش‌ها در لیبی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا شامگاه سه‌شنبه 21 ژوئیه 2020 از کشورهای شرکت کننده در «کنفرانس برلین» درباره لیبی خواست تا «به تعهدات‌شان در قبال مردم لیبی» پایبند باشند.

به گزارش خبرگزاری‌ها اتحادیه اروپا همچنین خواستار آن شد تا همه تلاش‌ها برای ایجاد راه حلی سیاسی در لیبی بسیج شود.

اتحادیه اروپا همچنین از «طرف‌های منطقه‌ای» خواست تا « تنش‌ها در لیبی» را متوقف سازند. این اتحادیه نیز «تهدید به خالت نظامی را خطرناک دانسته که به جنگ میان طرف‌های لیبی دامن می‌زند».

از سویی پارلمان مصر روز گذشته، دوشنبه با اقدام ارتش این کشور برای انجام ماموریت‌های جنگی در خارج موافقت کرد که این تحول احتمال دخالت نظامی مصر در لیبی را تشدید می‌کند.

چند روز پیش از آن عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر نیز طی سخنرانی‌ای از احتمال انجام عملیات نظامی کشورش در لیبی سخن گفته بود.

از سویی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه گفت حمایت‌هایی که کشورش به دولت الوفاق در لیبی تقدیم کرده منطبق با توافقنامه‌های امضا شده میان دو کشور است.

در پی دخالت ترکیه در نزاع جاری در لیبی و حمایت آن از دولت الوفاق به رهبری فایز السراج علیه ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر، آنکارا و طرابلس توافقنامه‌های نظامی و اقتصادی امضا کردند.

از این رو ترکیه نیروهای الوفاق در طرابلس پایتخت لیبی را با ارسال سلاح و اعزام مزدوران خارجی حمایت کرد در حالی که قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای این رویکرد ترکیه را دخالتی خارجی در امور لیبی عنوان می‌کنند.

از سویی پارلمان لیبی روز سه‌شنبه موضع مصر در قبال لیبی و مقابله با خطر‌هایی که این کشور را احاطه کرده را تحسین کرد و همچنین خواستار موضع حمایت کننده الجزایر از لیبی شد.

در همین راستا عیسی العریبی و زیاد دغیم دو عضو مجلس نمایندگان لیبی در بیانیه‌ای رسمی خواستار موضع حمایت‌آمیز الجزایر از اراده مردم لیبی شدند که پارلمان لیبی آن را نمایندگی می‌کند.

این دو نماینده پارلمان لیبی از الجزایر خواستند تا از مطالبه مشروع و قانونی پارلمان لیبی برای فعال‌سازی میثاق عربی و دفاع عربی مشترک ضد استعمار مستقیم ترکیه حمایت کند.

این دو نماینده پارلمان لیبی در واکنش به اظهارات اخیر عبدالمجید تبون رئیس جمهوری الجزایر که طی آن درباره تحولات اوضاع در لیبی ابراز نگرانی کرده بود، گفتند:« ما حساب‌های ژئوپلیتیک میان الجزیره و طرابلس را درک می‌کنیم اما از مردم لیبی و امت عرب انتظار نداریم که از استعمار ترکیه که ثبات، امنیت و ثروت‌های کشورمان را هدف گرفته با شاخه گل استقبال کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید