پارلمان مصر با اعزام نیروی نظامی به خارج از کشور موافقت كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پارلمان مصر پس از پایان جلسه‌ای که به صورت محرمانه روز دوشنبه 20 ژوئیه 2020 برگزار شد، اعلام کرد، با اعزام نیروی نظامی برای ماموریت جنگی در خارج از مرزهای این کشور موافقت کرده است.

در بیانیه پارلمان مصر آمده است، برای مقابله با چالش‌هایی پیش‌روی که تهدیدی برای امنیت ملی مصر تلقی می‌شود، پارلمان با اعزام نیروی جنگی به خارج از مرزهای این کشور موافقت کرده است.

بیانیه‌ همچنین افزود: «پارلمان با اعزام نیرو به خارج برای دفاع از امنیت ملی مصر بویژه در مرز استراتژیک غربی و همچنین به منظور رویارویی با اقدامات شبه نظامیان جنایتکار و عناصر تروریستی خارجی، موافق است.

پارلمان مصر تأکید کرد: «ملت مصر در طول تاریخ خود ملتی صلح‌جو بوده است اما در عین حال هر گونه اقدام خصمانه‌ای که حقوق این ملت را نقض یا امنیت ملی را تهدید کند را نمی‌پذیرد».

پارلمان همچنین تاکید کرد، ملت مصر قادر است از منافع خود، برادران عرب خود و همسایگانش در برابر هر گونه خطر و تهدید دفاع کند و نیروهای مسلح و رهبری این کشور مجوز قانونی برای تعیین زمان و مکان پاسخگویی و مقابله با این خطرات و تهدیدها را دارند.

کارشناسان و تحلیگران عرب در مصاحبه با العربیه و الحدث ضمن استقبال از تصمیم پارلمان مصر و مثبت دانستن آن،تصمی پارلمان را اقدامی بازدارنده در مقابل خطرات ناشی از تحولات اخیر لیبی که مصر و جهان عرب را تهدید می‌کند دانسته‌اند

تحلیلگران مصری نیز موافقت پارلمان این کشور برای اعزام نیرو نظامی به خارج را اقدامی مثبت در چارچوب رویکرد استراتژیک عربی قاهره دانستند.

شامگاه یکشنبه السید الشریف معاون پارلمان مصر، در مصاحبه تلویزیونی گفته بود پارلمان این کشور روز دوشنبه در يک جلسه محرمانه برای اعطای مجوز به عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری این کشور برای اعزام نیروهای نظامی به داخل خاک لیبی تصمیم می‌گیرد».

دولت مصر پیشتر تاکید کرده بود كه به طور جدی اوضاع لیبی را از نزدیک زیر نظر دارد و در این راستا اقدامات قاطعانه‌ای برای حفظ امنیت ملی خود و جهان عرب اتخاذ خواهد کرد.

در حالی که شبه نظامیان وابسته به ترکیه تلاش می‌کنند نیروهای خود را برای حمله به سرت شهر استراتژیک لیبی آماده کنند، مصر تمام تحرکات شبه نظامیان و آنچه در حیاط خلوتش شهر ساحلی سرت که آن را «خطوط قرمز» خود توصیف کرده، می‌گذارد به دقت زیر نظر دارد.

در همین راستا سامح شکری وزیر امور خارجه مصر، شامگاه یکشنبه، تأکید کرد، اوضاع لیبی و تحولات آن، مداخلات کشورهای خارجی و تلاش شبه نظامیان تندرو و اعزام جنگجویان افراطی خارجی به لیبی به عنوان تهدیدی جدی برای امنیت ملی مصر و کشورهای عربی به شمار می‌رود.

او گفت در حالی که مصر برای دستیابی به یک راه حل سیاسی لیبی- لیبی که به حفظ وحدت، ثبات، امنیت و ایمنی سرزمین‌های این کشور تلاش می‌کند، ترکیه همچنان با حمایت از شبه نظامیان تندرو اوضاع را متشنج‌تر می‌کند.

وزیر خارجه مصر گفت، هر راه حلی در لیبی باید به دور از مداخله شبه‌نظامیان افراطی و احزاب خارجی صورت بگیرد.

اظهارات سامح شکری در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر استقرار نیروهای شبه نظامی مورد حمایت ترکیه با هدف حمله به سمت شهر ساحلی سرت، ایراد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید