پارلمان افغانستان برنامه کمک غذایی با هزینه 280 میلیون دالر را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان سه‌شنبه 21 ژوئیه برنامه کمک غذایی حکومت این کشور تحت نام «دسترخوان ملی» را با اکثریت آرا رد کردند.

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز» عظیم کبرزایی عضو مجلس نمایندگان افغانستان گفت، حکومت طرحی را زیر نام «دسترخوان ملی» بدون مشوره با پارلمان و بدون طی مراحل روند قانونی آن از مرجع رسمی که پارلمان است، تصویب کرده است که مطابق مادۀ 91 قانون اساسی، تمام برنامه‌های انکشافی و بودجوی از صلاحیت‌های پارلمان است و باید از سوی پارلمان به تصویب برسد.

کبرزایی اضافه کرد، مجلس نمایندگان به این دلیل از وزارت مالیه(دارایی) خواستار وضاحت شده بود، اما حبیب زدران، معاون این وزارت در نشست فوق‌العاده امروز مجلس قناعت نمایندگان را فراهم نتوانست و برنامه‌ 280 میلیون دالری «دسترخوان ملی» حکومت با اکثریت آرا رد شد.

وی علاوه کرد، مجلس نمایندگان از وزارت مالیه خواسته است که طرح بدیلی را به این مجلس ارایه کنند که از طریق آن 280 میلیون دالر به کارهای زیربنایی‌ و اولویت‌های اساسی مردم افغانستان از جمله بندهای آب، مکاتب و جاده‌ها به مصرف برسد.

به گفته این عضو مجلس نمایندگان افغانستان، حکومت در نخست بودجه‌ی این برنامه را 244 میلیون دالر اعلام کرده بود، اما معاون وزارت مالیه در نشست امروز مجلس گفته است که 36 میلیون دالر دیگر برای مصرف بودجه و نقل و انتقالات در نظر گرفته شده است.

در همین حال، محمدعلی اخلاقی عضو دیگر مجلس نمایندگان افغانستان گفته است، قرار بود زیر نام برنامه‌ «دسترخوان ملی» حکومت فساد صورت بگیرد و به این دلیل، اعضای مجلس نمایندگان این طرح را رد کرده‌اند.

قابل ذکر است که محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان شنبه 18 ژوئیه 2020 برنامه کمک غذایی تحت نام «دسترخوان ملی» را با هزینه 244 میلیون دالر افتتاح کرد.

محمد اشرف غنی در مراسم افتتاح این برنامه کمک غذایی گفت، یک گام دیگر از قرارداد اجتماعی میان دولت و ملت برداشته شده است.

غنی تاکید کرد، این برنامه کمک غذایی از طریق موسسات و شوراهای محلی تطبیق می‌شود و از روند تطبیق آن نظارت جدی صورت می‌گیرد با متخلفان برخورد جدی خواهد شد.

در همین حال، امرالله صالح معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان در این مراسم گفت، روند توزیع کمک غذایی تحت نام «دسترخوان ملی» در دو مرحله در 34 ولایت این کشور تطبیق می‌شود.

صالح ادامه داد، در مرحله اول برنامه دسترخوان ملی شامل آرد، برنج، لوبیا، روغن و صابون دست‌شویی می‌شود، این مرحله به 86 میلیون دالر نیاز دارد.

وی علاوه کرد، در مرحله دوم بیش از 90 درصد مردم افغانستان شامل این برنامه خواهند شد که این مرحله دوم به 158 میلیون دالر نیاز دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید