توافق تاریخ ساز رهبران اروپا برای بازسازی اقتصاد با بودجه 1.85 تریلیون یورویی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رهبران کشورهای اروپایی پس از چهار روز مذاکرات سخت و نفس گیر سرانجام روز سه‌شنبه 21 ژوئیه بر سر یک بسته عظیم 750 میلیارد یورویی بازسازی اقتصادی برای ترمیم تبعات مخرب کرونا و همچنین بودجه مشترک 1074 میلیارد یورویی هفت سال اتحادیه اروپا توافق کردند.

شارل میشل، رئيس شورای اروپا در نخستین ساعات بامداد روز سه‌شنبه 21 ژوئیه با انتشار یک پیام توییتری خبر این توافق تاریخی را اعلام کرد.

سرانجام پس از چهار روز گفتگو های فشرده و گاهی پر تنش، تمامی 27 کشور عضو اتحادیه اروپا با میانجی‌گری شارل میشل، رئيس شورای اروپا با پروژه پیشنهادی وی که شامگاه روز دوشنبه به رهبران اروپا ارائه شد، توافق کردند.

در پروژه‌ای که تصویب شد، در کل بسته عظیم 750 میلیارد یورویی اقتصادی تغییری حاصل نشد، اما بخش کمک‌های مالی بلاعوض این بسته از 500 میلیارد یورو به 390 میلیارد یورو کاهش یافت و قرار شد که 360 میلیون یورو دیگر از مجموع بسته 750 میلیارد یورویی به شکل وام در اختیار کشورهای متقاضی اتحادیه قرار گیرد.

تصویب این بسته مالی عظیم تنها از طریق توافق جمعی اعضای اتحادیه اروپا بر سر استقراض دسته‌جمعی ممکن شده است. کشورهای دریافت کننده وام تا سال 2058 فرصت دارند، وام دریافتی را پرداخت کنند.

از سوی دیگر، کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر بودجه هفت ساله اتحادیه به توافق رسیدند. بودجه‌ای که بالغ بر 1040 میلیارد یورو می شود.

اولویت‌های زیست محیطی

برای اولین بار در تاریخ اروپا، بودجه اتحادیه اروپا با اهداف و اولویت‌های زیست‌محیطی و توجه خاص به اقتصاد دیجیتالی تصویب می‌شود. همچنین برای اولین بار احترام به قانون اتحادیه به شرط اعطای بودجه تبدیل می‌شود.

با افزودن 750 میلیارد یورو به بودجه 1.1 تریلیون یورویی اتحادیه اروپا برای سال‌های 2021 تا 2027، کمیسیون اروپا 1.85 تریلیون یورو در اختیار خواهد داشت تا با تأثیرات تخریبی شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد کشورهای اتحادیه مقابله کرده و تحرک اقتصادی لازم را در کشورهای اتحادیه اروپا ایجاد کند.

توافق امروز رهبران اروپایی یک توافق تاریخی محسوب شده و موجب انسجام بیشتر اروپا و نزدیک شدن کشورهای عضو می شود. انسجامی که اروپا برای استقلال کامل اقتصادی خود در برابر ابر قدرت‌های اقتصادی جهان، مانند آمریکا و چین بدان نیاز مبرم دارد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه امروز در یک نشست خبری در کنار آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت: «بسته بازسازی اقتصادی مبتنی بر همبستگی اروپا یک تغییر تاریخی برای اروپا و منطقه یورو است. این اولین باری است که ما در این سطح از این ظرفیت از بودجه مشترک استفاده می‌کنیم.»

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز گفت: «ما راهی طولانی را طی کرده ایم و اروپا نشان داده است که توانایی آن را دارد که چگونه در یک موقعیت استثنایی راه جدیدی را طی کند.»

فردریک آلماند، پژوهشگر مطالعات اروپایی در دانشگاه لوکزامبورگ می‌گوید: «واقعاً چیزی خلاقانه و کاملاً جدید در تاریخ ساخت و سازهای اروپا رخ داده است. اتحادیه اروپا هرگز، تا به امروز، جدا از ظرفیت‌های سالانه بودجه خود، چنین ظرفیتی را به نمایش نگذاشته بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید