توافق آمریکا و مصر بر ضرورت تنش‌زدایی در لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که بحران در لیبی در پی ارسال سلاح و اخیرا محموله‌های موشکی و همچنین اعزام گروه‌های مزدور خارجی توسط ترکیه برای حمایت از دولت الوفاق در برابر ارتش ملی لیبی به طور فزاینده‌ای شدت یافته، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، دوشنبه 20 ژوئیه 2020 در تماس تلفنی با همتای مصری‌اش عبدالفتاح السیسی بر ضرورت کاهش تنش‌‌زدایی در لیبی تاکید کرد.

بنا به بیانیه کاخ سفید، ترامپ روز دوشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری مصر، همچنین خواستار برقراری آتش‌بس برای فعال‌سازی روند گفت‌وگوها و دستیابی به راه حل‌ سیاسی در لیبی شد.

ترامپ و السیسی همچنین تحولات مسأله لیبی، آخرین تحولات پرونده سد النهضه در اتیوپی که باعث اختلاف میان قاهره و آدیس‌آبابا شده و پیشرفت در گفت‌وگوهای اقتصادی و سیاسی را مورد بررسی قرار دادند.

از سویی سخنگوی ریاست‌جمهوری مصر اظهار داشت که در گفت‌وگوی تلفنی میان عبدالفتاح السیسی و دونالد ترامپ، موضع راهبردی و ثابت مصر در قبال مسأله لیبی که با هدف ایجاد تعادل میان ارکان حکومتی و محافظت از نهادهای ملی این کشور دنبال می‌شود، بررسی شده است.

السیسی همچنین بر موضع ثابت مصر برای جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع امنیتی در لیبی از طریق کاهش دخالت‌های خارجی نامشروع در امور این کشور تاکید کرد.

او گفت که دخالت‌های غیرقانونی خارجی در امور داخلی لیبی نه تنها باعث حل بحران این کشور نشده بلکه بر وخامت اوضاع و شدت تنش‌‌ افزوده و پیامدهای بحران کنونی بر امنیت و ثبات کل منطقه تاثیر گذاشته است.

از طرفی، ترامپ ضمن اعلام درک نگرانی‌های مربوط به پیامدهای منفی بحران لیبی بر منطقه، تلاش‌های مستمر مصر در رابطه با مسأله لیبی را که می‌تواند باعث تقویت روند سیاسی در لیبی شود، تحسین کرد.

همچنین در تماس تلفنی میان رؤسای جمهوری آمریکا و مصر دیدگاه‌ها تحولات اوضاع کنونی مرتبط با ساخت سد النهضه در اتیوپی و برخی مسائل مرتبط با روابط استراتژیک دوجانبه میان دو کشور، مورد بحث قرار گرفت.

شایان ذکر است پارلمان مصر دوشنبه با اعزام نیروهای نظامی به خارج از کشور، برای مقابله با چالش‌هایی که امنیت ملی مصر با آن مواجه است، موافقت کرد.

پارلمان این کشور همچنین در بیانیه‌ای تاکید کرد که «برای دفاع از امنیت ملی مصر در بخش استراتژیک غرب این کشور و در برابر گروه‌های شبه‌نظامی مسلح و عوامل تروریستی خارجی تا پایان ماموریت نیروها» به ارتش این کشور اجازه می‌دهد تا عناصری از نیروهای مسلح مصری را برای انجام ماموریت‌های جنگی به خارج از مرزهای این کشور اعزام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید