آکسفورد پس از اظهارات ناامید کننده جانسون: نتایج آزمایش واکسن کرونا پاسخ مثبت داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه اظهارات تکان دهنده روز دوشنبه بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در باره واکسن کرونا که گفته بود، احتمال کشف واکسن مؤثری برای بیماری کرونا تا پایان امسال غیر ممکن است، میلیون‌ها شهروند بریتانیایی را ناامید کرد، دانشگاه آکسفورد، برای اطمینان بخشی اعلام کرد، واکسنی که برای مقابله با ویروس کرونا آزمایش شده باعث ایجاد سیستم ایمنی قوی در بدن می شود و ویروس را از بین می‌برد.

این دانشگاه اعلام کرد، واکسن مورد نظر که در حال طی کردن مراحل نهایی خود در آزمایش‌های بالینی است، برای بدن بی‌خطر و می‌تواند یک سیستم ایمنی برای مقابله با این ویروس در بدن تربیت کند.

طبق گزارش آکسفورد، تزریق این واکسن به 1077 نفر باعث تولید پادتن و افزایش گلبول‌های سفید برای مقابله با ویروس کرونا شده است.

این دانشگاه همچنین فاش کرد که دوز دوم این واکسن که بر شرکت کنندگان آزمایش شده است، تقویت ایمنی بدن آنها را نشان داده است.

این آزمایش ظهور آنتی بادی برای کسانی که دوز دوم واکسن دریافت کرده بودند را به وضوح نشان می‌دهد.

دکتر آدریان هیل مدیر انستیتوی جنر در دانشگاه آکسفورد، با بیان اینکه تحقیقات نشان داده که آزمایش‌ها بر همه افراد تقریبا پاسخ ایمنی خوبی داده است، گفت: «آنچه این واکسن به طور خاص انجام می‌دهد سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند».

او افزود: «به وسیله این واکسن آنتی بادی‌هایی در بدن تولید می‌شوند که به صورت مولکول‌های کوچکی برای جلوگیری از تکثر ویروس عمل می‌کنند. علاوه بر این واکسن باعث ایجاد واکنشی در سلول‌های «T » در بدن می‌شود که این امر به مبارزه با یروس کرونا کمک می‌کند. نفش سلول‌های «T» ساختن پادتنی که سیستم ایمنی در بدن تولید می‌کند. سلول‌های ایمنی «T»ویروس را شناسایی و نابود کنند. سلول‌های «T» همچنین فعالیت‌های دفاعی سیستم ایمنی را هماهنگ می‌کنند و تشخیص می‌دهند عفونت در کجا ایجاد شده و بعد آن را نابود می‌کنند.

به گفته محققان دانشگاه آکسفورد تمام واکسن‌های موثر باعث می‌شوند سیستم ایمنی هم پادتن هم سلول «T» تولید کند.

پرفسور هیل گفت این واکسن بر حدود 10 هزار نفر در بریتانیا که به صورت داوطلبانه در آزمایش شرکت کردند، جواب داد.

او افزود که این نوع آزمایش‌ها در آفریقای جنوبی و برزیل نیز ادامه دارد.

جانسون: موضوع تهیه واکسن هنوز بعید به نظر می‌رسد

بیانیه دانشگاه آکسفورد پس از سخنان ناامید کننده بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا صادر شد. جانسون روز دوشنبه گفت: «امیدوارم بگویم که من 100٪ مطمئن هستم که امسال واکسن برای Covid 19 دریافت خواهیم کرد، اما این امر بعید است، زیرا می‌دانید اکنون حدود 100 پروژه علمی مختلف در این زمینه وجود دارد».

او گفت: «بریتانیا دارای دانشمندان برجسته‌ای در جهان است که همه آنها اکنون برای تهیه واکسن فعالند و در آکسفورد هم طرحی وجود دارد که ما در حال حاضر 100 میلیون دوز دریافت کرده‌ایم. آنچه امروز می‌خواهم بگویم این است که ما همچنین در دو واکسن احتمالی یکی فرانسوی و دیگری آلمانی سرمایه گذاری کردیم و 90 میلیون دوز وجود دارد که در آن سرمایه گذاری خواهیم کرد».

با این حال ، جانسون در پایان ابراز امیدواری کرد که به زودی واکسن موثری حاصل شود .

او گفت: «من واقعاً امیدوارم چنین باشد، اما این که بگویم من 100٪ اطمینان دارم که واکسن را امسال یا سال آینده دریافت خواهیم کرد ، متأسفانه کمی مبالغه‌آمیز است. ما هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم!».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید