بریتانیا: برای ایجاد عراقی قوی حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی باید متوقف شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

همزمان با دیدار محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران از بغداد و اصابت دو راکت کاتیوشا به نزدیکی سفارت ایالات متحده آمریکا در منطقه سبز شدیدا حفاظت شده در پایتخت عراق، ستیون هیکی سفیر بریتانیا در بغداد شامگاه یکشنبه 19 ژوئیه 2020 در «توئیتی» تاکید کرد که «حملات راکتی تهدید آمیزی که امروز (یکشنبه) سفارت آمریکا و دیپلمات‌های این کشور را هدف قرار داده ما را به یاد اولین گام اساسی می‌اندازد که ایجاد عراقی قوی تنها با پایان دادن به حمایت‌های خارجی از گروه‌های مسلح خارج از چارچوب دولت و برقراری حاکمیت قانون در عراق امکان‌پذیر است».

خبرنگار «العربیه» یکشنبه گزارش داد که دو راکت کاتیوشا به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد که شامل تعدادی از سفارتخانه‌ها و موسسات رسمی دولتی عراق اصابت کرده است.

این حمله پس از گذشت چند هفته از تنش‌های قابل ملاحظه میان مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و یکی از گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران که به پرتاب راکت‌ها متهم است، به وقوع پیوست.در ماه ژوئن گذشته نیروهای مبارزه با تروریسم در عراق یک مقر گردان‌های حزب الله عراق در جنوب بغداد را در ارتباط با پرونده راکت‌هایی که در ماههای پیش از آن و به طور مکرر به اطراف پایگاههای نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی یا اطراف سفارت آمریکا در بغداد پرتاب شده بود، مورد حمله و تفتیش قرار دادند.

این در حالی است که گروه شبه‌نظامی موسوم به گردان‌های حزب الله عراق وابسته به رژیم ایران علی‌رغم موضع اخیر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق درباره آغاز گفتگوهای راهبردی میان کشورش و واشنگتن، تهدید کرده بود که نیروهای آمریکایی را از عراق بیرون خواهد کرد.
دست‌کم از یک سال پیش تنش‌های میان واشنگتن و تهران به طور ویژه‌ای در خاک عراق افزایش یافت و در ژانویه گذشته در پی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران و ابومهدی المهندس یکی از فرماندهان حشد الشعبی عراق به همراه چند تن دیگر در حمله پهپاد آمریکایی در اطراف فرودگاه بغداد، نزدیک بود این تنش‌ها به جنگی‌ منطقه‌ای تبدیل شود.

همچنین جنایت کشته شدن هشام الهاشمی از کارشناسان نزدیک به مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و تحلیل‌گر عراقی منتقد ایران و گروههای وابسته به آن، رابطه الکاظمی و برخی از گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران را در آستانه رویارویی با یکدیگر قرار داد.

هشام الهاشمی قبل از کشته شدنش این گروه‌های شبه‌نظامی را خارج از چارچوب قانون و حاکمیت دولت خواند که بر اساس منافعشان احیانا در خارج و یا داخل حشد الشعبی فعالیت می‌کنند.

شایان ذکر است برهم صالح رئیس جمهوری عراق روز یکشنبه طی دیدار محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران با او در بغداد بر نیاز منطقه به تفاهم مشترک برای ایجاد راه‌ حل‌هایی برای بحران‌ها و تقویت امنیت منطقه‌ای تاکید کرد.

برهم صالح همچنین تاکید کرد که عراق اهمیت به سزایی را برای حفظ حاکمیت، امنیت و ثبات خود و همچنین همکاری با هم‌پیمانان و دوستان در چارچوب احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی قائل است.

از سویی مصطفی الکاظمی توضیح داد که عراق برای ایفای نقشی متعادل در برقراری صلح در منطقه تلاش می‌کند.

علاوه بر آن فؤاد حسین وزیر خارجه عراق طی دیدارش با ظریف بر تلاش‌های کشورش برای دوری جستن از تنش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، حفظ حاکمیتش و همچنین اصرار عراق برای برقراری روابط متعادل با کشورهای همسایه و عدم دخالت در امور داخلی تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید