‎ ریزش‌ جدید در کادرهای حزب حاکم ترکیه باعث کاهش محبوبیت اردوغان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آخرین نظرسنجی‌های انجام گرفته در مناطق مختلف ترکیه نشان می‌دهد، حزب حاکم ترکیه به ریاست رجب طیب اردوغان شاهد شکست‌های جبران ناپذیری شده است.

پبامدهای بحران اقتصادی ناشی از تاثیرات شیوع بیماری کرونا و برخی سیاست‌های مدیریتی دولت اردوغان باعث کاهش محبوبیت اردوغان و ریزش پی در پی در میان کادر رهبری حزب عدالت و توسعه شده است.

کاهش محبوبیت حزب حاکم با انتقادات شدید مخالفان از سیاست داخلی و خارجی اردوغان و اتهام او به سرکوب آزادی‌های بیان و ضربه زدن به اتحادیه‌های صنفی و غیره و تلاش او برای خفه کردن صداهای مخالف با خط مشی سیاسی‌اش، هم.مان بود.

طبق این گزارش همه این عوامل باعث شد، موج‌های اعتراضی متوالی در داخل کادرهای حزب عدالت و توسعه ایجاد و پانزده عضو از این حزب در روزهای اخیر در اعتراض به سیاست‌های اردوغان استعفا دهند. برجسته‌‌ترین چهره از نیروهای این حزب که اخیرا استعفا داد «امینه جوکتاش»، رئیس دبیرخانه امور زنان در حزب عدالت و توسعه در استان ماردین ، در جنوب شرقی این کشور بود با استعفای این زن 14 عضو دبیرخانه بانوان استعفا دادند این زنان مستعفی اعلام کردند، که به عضویت حزب «آینده» به احمد داود اغلو نخست وزیر سابق ترکیه رهبری می‌شود.

به گزارش روزنامه شرق الاوسط حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات محلی که در اواخر مارس 2019 برگزار شد حدود 16 هزار نفر از اعضای خود را از دست داده است.

طبق این گزارش این حزب 129 هزار و 808 عضو را در فاصله میان اول ژوئیه 2019 تا 9 فوریه 2020 از دست داد. اغلب این اعضا به احزاب جدید وارد شدند. یک نظرسنجی تحقیقاتی در ترکیه، هفته گذشته اعلام کرد که میزان حمایت رأی دهندگان زن از حزب عدالت و توسعه در ترکیه نسبت به سال 18 حدود 8 تا 10 امتیاز کاهش یافته است .

طبق این بررسی زنان رای دهنده در انتخابات آینده احتمالا نگرش خود نسبت به حزب عدالت و توسعه را تغییر دهند.

طبق تحقیقات موسسه نظر سنجی «گزیچی ریسرچ»، حمایت رأی دهندگان از حزب عدالت و توسعه در میان زنان بین 50 تا 64 سال از میزان 53٪ به 45.5٪ کاهش یافته است، این گروه سنی 21.3 درصد از رأی دهندگان را تشکیل می‌دهد این گروه سنی زنان در انتخابات میان سال‌های 2015 و 2018، با 53.8 درصد به نفع حزب عدالت و توسعه رای دادند.

همچنین در ماه گذشته انجمن متروپول از افزایش تعداد مخالفان حزب عدالت و توسعه در مقایسه با احزاب مخالف جدید التاسیس و احزاب قدیم خبر داد. طبق گزارش این موسسه نظر سنجی حمایت از حزب اردوغان در ماه ژوئن به میزان 30.3 درصد آرا کاهش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید