کاوشگر اماراتی «امید» آماده پرتاب به سوی مریخ شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های اماراتی روز یکشنبه 19 ژوئیه 2020 گزارش کردند موشکی که قرار است کاوشگر «الأمل» را به سوی مریخ حمل کند، در سکوی پرتاب قرار گرفته و تا ساعاتی دیگر به همراه کاوشگر پرتاب خواهد شد.

موشک ژاپنی « H-IIA» در ایستگاه فضایی «تانیگاشیمای» ژاپن روز یکشنبه در سکوی پرتاب قرار گرفت تا اولین ماموریت عربی برای اکتشاف یک سیاره دیگر را همراهی کند. این ماموریت قرار بود روز چهارشنبه 15 ژوئیه انجام شود ولی به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی محل پرتاب، به روز دوشنبه 19 ژوئیه موکول شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از مقامات مسئول گزارش کرد که شرکت صنایع سنگین «میتسوبیشی» که موشک H-IIA را در اختیار این ماموریت قرار داده، اعلام کرد ماهواره امید ساعت 6:58 دقیقه روز دوشنبه به وقت محلی (21:58 به وقت گرینوویچ) به فضا پرتاب خواهد شد و در حال حاضر مراحل آماده‌سازی شلیک موشک در حال اجر است.

پیش‌بینی می‌شود کاوشگر امید در فوریه 2021 و همزمان با پنجاهمین سالروز ملی امارات به مریخ برسد.

کاوشگر امید برای پیمودن مسافت 493 هزار کیلومتری تا مریخ به 7 ماه زمان نیاز دارد و همزمان با پنجاهمین سالگرد برپائی کشور امارات به مقصد خود خواهد رسید و در طول یک سال مریخی که معادل 687 روز می باشد، در مدار این سیاره حرکت خواهد کرد.

ساره الامیری معاون مدیر پروژه ماموریت مریخ و وزیر مشاور در امور علوم پیشرفته گفت: «من چشم به‌راه نخستین 24 ساعتی بعد از جدا شدن «امید» از موشک حامل آن هستم زیرا در این نقطه است که ماحاصل کار خود را مشاهده خواهیم کرد.»

او در مصاحبه با فرانس‌پرس گفت: «زمانی که ما نخستین سیگنال را دریافت کنیم و مطمئن شویم که تمامی سیستم‌های کاوشگر، کار می‌کنند، پنل‌های خورشیدی آن باز شده و درمسیر درست به سمت مریخ قرار خواهد گرفت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید