ماکرون: برای جلوگیری از دخالت‌ خارجی در لیبی با آلمان و ایتالیا همکاری می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه شامگاه شنبه در توییتی در شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد، کشورش برای جلوگیری از مداخلات خارجی در لیبی با آلمان و ایتالیا همکاری می‌کند.

طرق بیانیه مشترک فرانسه، آلمان و ایتالیا که روز شنبه منتشر شد، رهبران این کشورها از آمادگی خود برای «اعمال تحریم» بر قدرتهای خارجی که تحریم تسلیحاتی لیبی را نقض می‌کنند، خبر دادند.

در همین حال آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ، امانوئل مکرون رئیس جکهوری فرانسه و جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا در بیانیه ای مشترک گفتند: «ما از همه طرف‌های خارجی می‌خواهیم که به مداخلات روزافزون خود در لیبی پایان دخمد و به تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل علیه لیبی احترام بگذارند.

سه رهبر اروپایی در بیانیه خود در حاشیه نشست کشورهای اروپایی در بروکسل که در رابطه با برنامه بهبود اقتصادی صادر شده بودند - ابراز داشتند، احتمالا به تحریم‌های دریایی و زمینی علیه ناقضان تحریم تسلیحاتی لیبی اقدام خواهند کرد.

سه کشور اروپایی افزودند: «ما از همه طرف‌های لیبی و همچنین حامیان خارجی آنها می‌خواهیم كه بلافاصله جنگ را متوقف كنند».
این کشورها بار دیگر از تشدید تنش نظامی در لیبی به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

از سوی دیگر ژوزپ بورل ، کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه تأکید کرد که اتحادیه اروپا هیچ علاقه‌ای به دیدن پایگاه های نظامی ترکیه و روسیه در قلمرو لیبی ندارد.

بورل در مصاحبه با روزنامه آلمانی «شپیگل»، اظهار داشت: «ما هیچ علاقه‌ای به حضور پایگاه های نظامی ترکیه و روسیه در سواحل ایتالیا نداریم.»

بورل بحران روابط بین اتحادیه اروپا و ترکیه را «بزرگترین چالش در سیاست خارجی اروپا» دانست.

بورل ابراز امیدواری کرد که آلمان - که هم‌اکنون ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، بتواند توافق جامع بین این اتحادیه و ترکیه تدوین کند».

دولت ترکیه پس از امضای قرارداد امنیتی با حکومت الوفاق به ریاست فایز السراج، نفوذ خود در لیبی را به شدت افزایش داده است.

ترکیه برای پشتیبانی از نیروهای الوفاق نعدادی سرباز، مزدور خارجی و سلاح‌های مختلفی را به لیبی ارسال کرده است. ترکیه همچنین برخی پایگاه‌های نظامی لیبی را در کنترل خود دارد.

از سوی دیگر ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای غربی روسیه را به ارسال مزدوران و اسلحه برای پشتیبانی از ارتش ملی لیبی به فرکاندهی ژنرال خلیفه حفتر متهم می کنند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید