عضو شورای شهر تهران: سه رقمی شدن مرگ و میر ناشی از کرونا در تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، در یک ماه اخیر 14 هزار نفر به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های تهران‌ بستری شده‌ و تا کنون 7167 نفر از جان‌باختگان کرونا در «بهشت‌زهرا» ‌دفن شده‌اند.

ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران یکشنبه 19 ژوئیه در نطق پیش از دستور خود درباره پراکندگی ویروس کرونا در تهران، گفت: «اپیدمی‌های مهمی در ایران وجود داشته که طاعون شیرویه در سال‌های 627 و 628 میلادی مرگ نیمی از جمعیت را در زمان ساسانیان به همراه داشت، همچنین آبله در سال 1237 هجری شمسی و طاعون قرن 14 میلادی در ایران سبب مرگ یک سوم جمعیت کشور در آن زمان شد. آخرین اپیدمی نیز در کشور مربوط به سارس در سال 2003 و آنفلوآنزا پرندگان در سال 2005 بود.»

خداکرمی ادامه داد: مطابق بررسی‌های انجام گرفته هیچ منطقه‌ای در تهران موفق به کنترل ویروس نشده است.

در اواسط اردیبهشت 9 مرگ در تهران داشتیم ولی دیروز (شنبه 18 ژوئیه) 101 مورد مرگ در پایتخت ثبت شد و این نشان می‌دهد سطح ابتلا رو به افزایش است.

وی افزود: اولین مرگ ناشی از ویروس کرونا را در تهران اول اسفند داشتیم و این نشان می‌دهد که ورود کرونا به ایران خیلی قبل‌تر از تاریخ رسمی اتفاق افتاده و احتمالاً کسی خبر نداشته است.

این عضو شورای شهر تهران گفت: ‌امروز بیش از 7167 مورد از افرادی که مبتلا به ویروس کرونا در «بهشت‌زهرا» دفن شده‌اند.

خداکرمی گفت: توصیف اپیدمیولوژی و شاخص‌های دموگرافیک کووید ـ 19 در تهران با استناد به جمعیت تحت پوشش سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در تهران انجام گرفت و مطالعه در این سه دانشگاه نتایجی را به همراه داشت.

وی گفت: متأسفانه در یک ماه گذشته 14 هزار نفر در پایتخت به دلیل کرونا بستری شده‌اند و یافته‌های این سه دانشگاه نشان می‌دهد که از 14 فروردین که مطالعه میان 275 هزار شرکت‌کننده صورت گرفته علائم ویروس وجود داشته است، اما در طول انجام این مطالعه تعداد 3696 نفر از بیماران در تهران که نتیجه تست پی‌سی‌آر آنها مثبت بوده است وارد مطالعه شده‌اند. همچنین از تعداد کل افراد مورد مطالعه (550 نفر)، معادل 14.9 درصد فوت شده‌اند که نشان می‌دهد میزان کشندگی بیماری در موارد بستری 14.9 درصد است.

عضو شورای شهر تهران افزود: از نظر تحصیلات 62 درصد مبتلایان زیر دیپلم بوده‌اند و جالب اینکه میزان مرگ‌ها در میان آنها بیشتر بوده همچنین متأهل‌ها بیشترین میزان ابتلا را داشته‌اند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران ادامه داد:‌ بیشترین مراجعه افراد به دلیل سرفه و تب بوده و در میان فوت‌شدگان آمار تب وجود داشته است و مهمترین دلیل مراجعه‌شان تنگی نفس گزارش شده است.

وی با بیان اینکه بیشترین مبتلایان بیماری زمینه‌ای در تهران گرفتار فشار خون بوده‌اند، گفت: 67 درصد افراد مبتلا سابقه شرکت در اجتماعات را داشته‌اند.
.

.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید