عضو حزب الله لبنان که به اتهام قاچاق مواد مخدر و پولشویی تحویل آمریکا داده شد کیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت قبرس شامگاه شنبه 18 ژونیه اعلام کرد، دیوان عالی این کشور حكم استرداد یکی از اعضای حزب الله لبنان كه مدتی در این كشور بازداشت شده بود، به ایالات متحده را تصویب كرده است.

عضو متهم حزب الله لبنان قرار است در دادگاهی در شهر میامی آمریکا حضور یابد و محاکمه شود.

متهم حز بالله لبنان کیست؟

طبق گزارش بیانیه تفصیلی که از سوی وزارت امور خارجه آمریكا منتشر شد شخص متهم به قاچاق مواد مخدر وپولشویی به نفع حزب الله لبنان، غسان دیاب نام دارد. این شهروند لبنانی روز شنبه پس از استرداد وی توسط مقامات قبرس که به اتهام راه انداری شبکه‌ای از افراد برای پولشویی که از اکتبر سال 2016 و مبادله پزو در بازار سیاه جهت حمایت از گروه حزب الله لبنان توسط مقامات قبرس بازداشت شده بود، وارد میامی شد.

غسان دیاب با اتهامات پولشویی مبلغ بیش از 100 هزار دلار دو فقره متهم است. دعلاوه بر پولشویی غسان به استفاده غیرقانونی از یک وسیله ارتباطی «دو جانبه» در زمینه هماهنگی برای ارتکاب جرایم متعلق به پولشویی متهم است.

به گفته دفتر دادسرای عمومی «میامی-داید»، غسان دیاب در اکتبر سال 2016 به مشارکت در جرایم پولشویی به عنوان شریک و عضو حزب الله لبنان متهم شده بود.

این اتهامات هنگامی مشخص شد که مقامات دادگاه میامی موفق به دستگیری دو متهم دیگر لبنانی شده بودند آن 2 متهم با غسان دیاب در تماس بوده و با هماهنگی او دست به عملیات پولشویی گسترده‌ای زده بودند.

مقامات دادگاه میامی در همان روزها حکم بازداشت او را صادر کردند اما نمی‌دانستند که او در کجا زندگی می‌کند.

غسان در تاریخ 9 مارس 2019 ، مطابق پیمان استرداد مجرمان بین دو کشور در فرودگاه بین المللی لارناکا ، قبرس به محض ورود وی از بیروت به درخواست ایالات متحده آمریکا بازداشت شد.

در تاریخ 27 سپتامبر 2019 ، دادگاه قبرس برای استرداد وی به ایالات متخده آمریکا حكم داد. اما این تصمیم متعاقباً توسط دادگاه دیگری تجدید نظر شد. اما اکنون با تصمیم دیوان عالی کشور قبرس که دیروز صادر شد، درخواست غسان برای تجدید نظر در حکم قضایی قبلی رد شد و دیوان عالی قبرس به استرداد مظنون به آمریکا رای داده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید