ثبت 42 مورد خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان طی شش ماه اول امسال

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان یک‌شنبه 19 ژوئیه در گزارشی نوشت، طی شش ماه اول امسال 42 مورد خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان را ثبت کرده است.

در این گزارش آمده: «از میان تمامی موارد خشونت و تهدید علیه خبرنگاران دو مورد آن قتل، 11 مورد جراحت، شش مورد لت و کوب، 9 مورد توهین و تحقیر، هفت مورد تهدید، چهار مورد اختطاف، دو مورد سرقت، و یک مورد رفتار غیر قانونی ( عدم پرداخت حقوق ماهوار) را در بر می‌گیرد».

در این گزارش ذکر شده، از میان عاملان این خشونت‌ها، گروه‌های طالبان و داعش در این شش ماه امسال با داشتن مسئولیت 18 مورد خشونت و تهدید در برابر خبرنگاران مسئول بیشترین موارد خشونت علیه خبرنگاران می‌باشند و از رهگذر شدت خشونت رفتار جرمی آنچه این گروه‌ها در برابر خبرنگاران انجام داده اند به مراتب شدیدتر و سنگین‌تر از اعمال حکومتی بود است.

براساس این گزارش، افرادی متعلق به حکومت افغانستان در ردۀ دوم قرار گرفته و مسئولیت 13 مورد خشونت علیه خبرنگاران را به عهده دارند، هم چنان زورمندان سه مورد، سارقین دو مورد، افراد ناشناس پنج مورد و مسئولان رسانه‌ها یک مورد از خشونت را در برابر خبرنگاران مرتکب شده اند.

در این گزارش یادآوری شده: «ثبت 22 مورد خشونت و تهدید در زون پایتخت، این زون را نامساعدترین بخش در سطح کشور برای خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در این شش ماه نشان می‌دهد. زون شمال با داشتن هیچ قضیه در بهترین موقعیت قرار می‌گیرد. از میان آمار ارائه شده، هفت مورد خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی خانم رخ داده است».

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان تاکید کرده در شش ماه نخست امسال با وجود شیوع ویروس کرونا که خشونت عمومی در افغانستان و کار خبرنگاری را محدود ساخت، ثبت 42 مورد خشونت علیه خبرنگاران رقم قابل ملاحظۀ بوده و نگرانی جدی را از منظر روند خشونت علیه خبرنگاران نشان می‌دهد.

در گزارش این کمیته تذکر یافته که: «درین مدت حمله بر موتر تلویزیون خورشید هشدار برای موج جدید خشونت علیه خبرنگاران بوده و می‌تواند دلیلی برای ماندن رسانه‌ها در صدر اهداف جنگی گروه‌های طالبان و داعش باشد».

در گزارش نوشته شده، عدم دسترسی به اطلاعات، تهدیدهای گسترده علیه خبرنگاران و رسانه‌ها از جمله چالش‌های جدی باقی‌مانده و تا هنوز تدابیری جدی از جانب حکومت درین زمینه گرفته نشده است. در شش ماه نخست ده‌ها خبرنگار با خشونت‌های گوناگون مواجه شده‌اند.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان از حکومت افغانستان خواسته در گفت‌وگوهای صلح، تیم مذاکره‌کننده باید از ارزش‌های آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها به عنوان ارزش‌های غیر قابل معامله دفاع نمایند.

از سوی دیگر، صدیق صدیقی سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان یک‌شنبه 19 ژوئیه در توییتی نوشت، حکومت این کشور از آزادی بیان و رسانه‌ها با تمام قوت در روند صلح دفاع خواهد کرد.

قابل ذکر است که افغانستان یکی از خطرناک‌ترین و مرگبارترین کشورهای جهان برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌یی گفته شده است و نهادهای حامی خبرنگاران افغان چند سال اخیر را خونین‌ترین سال‌ها برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌یی این کشور یاد کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید