بحران لیبی؛ الوفاق نیروهای خود را برای حمله به شهر استراتژیک سرت بسیج می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

با انتشار گزارش‌هایی در باره تلاش نیروهای الوفاق مورد حمایت ترکیه برای حمله به شهر استراتژیک «سرت»، بار دیگر این شهر استراتژیک لیبی مورد توجه بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گرفت.

درحالی که جناح‌های نظامی وابسته به الوفاق مورد حمایت ترکیه خود را برای حمله به این شهر آماده می‌کنند، ارتش ملی لیبی که این شهر را در کنترل خود دارد، عملیات گسترده شناسایی دریایی در سواحل شهر را آغاز کرده است. فرماندهی ارتش ملی لیبی اعلام کرد که برای مقابله با هر نوع هجوم از سوی شبه نظامیان الوفاق و نیروهای مزدور وابسته به ترکیه امادگی دارد.

از سوی دیگر مصر که هر نوع حمله به شهر سرت را «خط قرمز» این کشور توصیف کرد ، مانورها نظامی گسترده‌ای را در مرز مشترک خود با لیبی آغاز کرده است.

رئیس جمهوری مصر پیشتر اعلام کرده بود که هر گونه حمله نظامی به سرت با واکنش نظامی مصر مواجه خواهد شد.

مصر تهدید کرد، اگر نیروهای الوفاق دست به حمله بزننند قاهره دخالت نظامی خواهد کرد.

در همین حال شعبه رسانه‌ای جنگ وابسته به ارتش لیبی بعد از ظهر روز شنبه از گسترش گشت‌های شناسایی نیروها ارتش ملی لیبی در سواحل شهرهای سیرت، راس لانوف و بریقه خبر داد.

الوفاق روز شنبه جنگجویان خود را به سوی شهر ساحلی سرت حرکت داد. سرت یکی از شهرهای نفت خیر لیبی است که الوفاق تلاش می‌کند آن را از زیر کنترل نیروهای ارتش ملی لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر خارج کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شاهدان عینی می‌گویند، فرماندهان شبه نظامیان وابسته به الوفاق روز شنبه حدود 200 خودروی نظامی از مصراته به سوی مناطق ساحلی دریای مدینرانه بویژه شهر تاورغا از توابع شهر سرت حرکت دادند.

ترکیه و الوفاق پیش از این اعلام کردند که برای از سرگیری مذاکرات و اعلام آتش‌بس میان طرفین درگیر ، ابتدا باید شهر سرت و پایگاه الجفره را به کنترل نیروهای الوفاق دربیارند. برقراری آتش‌بس در لیبی اکنون نه تنها خواسته لیبی‌هاست بلکه به یک خواسته بین‌المللی و منطقه‌ای تبدیل شده است اما ترکیه که قراردادهای امنیتی با الوفاق امضاء کرده خواستار پیروزی الوفاق در این نزاع شده تا بتواند منافع خود را تضمین کند.

در همین حال ژنرال احمد المسماری سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح لیبی در یک کنفرانس خبری گفت، ترکیه همچنان به اعزام مزدوران و تجهیزات نظامی بیشتری به لیبی ادامه می‌دهد.

او گفت: «ترکیه شهر مصراته را برای مدیریت عملیات خود برای آغاز حمله به سوی شهرهایی که به «هلال نفتی» معروفند تبدیل کرده است» .

المسماری افزود: «ترکیه تمام موسسات و نهادهای دولتی در این شهر را برای آموزش شبه نظامیان و نیروهای مزدور بکار گرفته است».

وی همچنین با تأکید بر اینکه ارتش ملی قادر است با همه چالش‌ها در همه مناطق لیبی با شبه نظامیان تروریستی مورد حمایت ترکیه روبرو شود، اظهار داشت: «ما آماد‌ه‌ایم با هرگونه تجاوز نظامی که شهر سرت را تهدید کند مقابله کنیم».

او با بیان اینکه ساعت‌های آینده شاهد درگیری بزرگی در مجاورت سرت و الجفره خواهیم بود ، تصریح کرد: «شبه نظامیان الوفاق و ترکیه دست به تحرکات نظامی گسترده‌ای در مجاورت این دو شهر زده‌اند».

آنکارا و الوفاق خواستار به کنترل درآوردن شهر استراتژیک سرت هستند. در مقابل پارلمان لیبی نیز به مصر اجازه داد تا در صورت لزوم ارتش مصر وارد خاک لیبی شود.

اهمیت استراتژیک شهر سرت

شهر سرت به دلایل ویژگی‌های جغرافیایی و انسانی به عنوان استان حائل بین دو حکومت الوفاق در غرب و حکومت بنغازی در شرق، علاوه بر جریان‌های درگیر داخلی از نگاه بازیگران خارجی دخیل در بحران لیبی نیز به عنوان نقطه تعادل بحران تصور می­‌شود. نیرو های حفتر سال 2019 این شهر را از دست شبه نظامیان اسلامگرای خارج کرده و به تصرف خود درآوردند. کنترل این شهر به وسیله ارتش ملی لیبی تعادل صحنه سیاسی و نظامی لیبی را به زیان دولت طرابلس تغییر داد . برهم خوردن تعادل باعث شد که ترکیه احساس کند که منافعش در غرب لیبی که بواسطه پیمان‌های نظامی با دولت الوفاق تضمین شده به خطر افتاده و تصمیم به مداخله مستقیم بکند. با توجه به این اهمیت استراتژیک اگر شهر سرت توسط شبه نظامیان وابسته به الوفاق تصرف شود، تعادل ژئوپلتیک داخلی برهم خورده و به ضرر نیروهای حفتر و حکومت شرق لیبی که مرکز آن بنغازی است تبدیل خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید