وزارت خارجه ایران سخنان نماینده مجلس درباره واگذاری جزایر ایرانی به چین را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از انتشار سخنان «محمود احمدی بیغش» نماینده و عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس ایران مبنی بر «واگذاری اختیار تام جزایر ایران به چین» وزارت امور خارجه ایران اظهارات این نماینده را از اساس کذب خواند.

به گزارش ایسنا، روابط عمومی وزارت امور خارجه ایران روز شنبه 18 ژوئیه 2020 با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «اظهارات احمدی بیغش نماینده مردم محترم شازند در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با صدا و سیما مبنی بر اینکه بنا بوده است اختیار جزایر ایرانی به چین واگذار شود از اساس کذب بوده و تکرار اینگونه ادعاهای بی اساس ضربه شدید به منافع ملی جمهوری اسلامی ایران میزند.»

وزارت خارجه ایران در ادامه با اشاره به پیامدهای این‌گونه اظهار نظرها که آن را «غیر مسئولانه» خواند، از هیات رئیسه مجلس خواست نسبت به اینگونه موارد «رسیدگی شایسته» داشته باشد.

روابط عمومی این وزارت خارنه در پایان مدعی شد «سند همکاریهای 25 ساله با چین که از اعتماد عالی و روابط جامع راهبردی میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین حکایت دارد افتخار آمیز و در راستای منافع ملی است و انتظار این بود که پس از توضیحات مفصل وزیر محترم امور خارجه در نشست هفته گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شاهد تکرار اینگونه مطالب که در عمل ضربه به اعتبار اظهارات نمایندگان محترم مجلس و خدشه به منافع ملی است، نباشیم.»

گفتنی است محمود احمدی بیغش در شبکه یک سیمای تلویزیون ایران تایید کرد که موضوع واگذاری اختیار تام جزایر ایران به چین واقعیت دارد اما حرکت مردم و مجلس جلوی آن را گرفت.

این عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس ایران در ادامه مصاحبه خود افزود: «واگذاری جزایر انشاالله اتفاق نخواهد افتاد زیرا چینی‌ها مقرر بود اختیار جزایر را بگیرند. آنچه مسلم است و ما اعتقاد داریم این است که قرارداد باید منافع دو کشور را عادلانه در نظر بگیرد».

اشاره این نماینده مجلس ایران به سند جامع همکاری‌های 25 ساله ایران و چین است که افکار عمومی ایران به شدت از آن انتقاد کرد و برخی آن را ترکمانچای دیگری توصیف کردند. این منتقدان بیان کردند که بر اساس این توافق، تعدادی از جزایر ایران در جنوب ایران به چین واگذار خواهد شد. اما دولت و برخی مقامات آن این موضوع را به شدت تکذیب کردند.

پیشتر سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه ایران سندِ راهبردی تهران با پکن را سندی افتخارآفرین توصیف کرد و مدعی شد که این سند یک افق 25 ساله را با چین ترسیم می‌کند و با مذاکره در خصوص این سند نشان می‌دهیم که یک رابطه استراتژیک با چین داریم.

گفتنی است چندی پیش محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران درباره یک قرارداد 25 ساله «پنهان» و «دور از چشم ملت ایران» با یک کشور خارجی هشدار داده بود.

محمود صادقی، نماینده سابق مجلس ایران نیز با انتقاد از برنامه بلندمدت همکاری‌های ایران و چین که دولت حسن روحانی آن را «سند راهبردی» عنوان می‌کند، تصریح کرد: «چطور به کسی که مالمان را گرو گرفته اعتماد کردیم؟»

محمود صادقی در حساب کاربری خود در توئیتر اظهار داشت: «یکی از این کشوری که با آن قرارداد راهبردی 25 ساله بستیم بپرسد: چرا پول‌های بی زبون ما رو پس نمیدی؟!»

وی در ادامه افزود: «اگه میتونه پولمون رو پس بده و نمی‌ده، که چطور با کسی که مالمون رو گرو گرفته اعتماد کردیم؟! اگه نمیتونه پولمون رو پس بده، که چطور با کسی که تا این حد ناتوانه قرارداد راهبردی بستیم؟!»

گفتنی است بحث چنین قراردادی نخستین بار در تاریخ 23 ژانویه 2016 و همزمان با سفر شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین به ایران، در بیانیه‌ای مشترک مطرح شد.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، و خامنه‌ای رهبر این کشور بارها از حمایت‌های چین در برابر تحریم‌های ایالات‌متحده تمجید کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید