فارین پالیسی: روابط محرمانه میان تهران و گروه سومالیایی «الشباب»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تحلیل سیاسی انتشار یافته در شماره اخیر مجله وزین «فارین پالیسی»، موضوع گروه‌های تندرو در کشور سومالی را مورد کنکاش قرار داده و خاطرنشان ساخته که سومالی عملاً به عرصه تازه‌ای برای نقش تخریب‌گرانه ایران در منطقه تبدیل شده‌ است.

مسئولان بلندپایه دولت سومالی بر این باروند که رویکردهای تهران در رابطه با منطقه شاخ آفریقا، مشتمل بر برقراری روابط محرمانه با گروه تندرو «الشباب» است.

این رابطه متضمن اهدافی در بیرون از سومالی مانند استفاده از این گروه‌های تندرو برای رساندن سلاح به حوثی‌ها در یمن و دیگر کشورها همچون کنیا، تانزانیا، جنوب سودان، موزامبیک و جمهوری آفریقای میانه است.

افزون بر این امور، حملات اجرا شده در سال 2019 و سال جاری علیه پایگاه‌های آمریکا در سومالی و شمال کنیا و همچنین حمله علیه کاروان نظامی اروپا در موگادیشو نیز اجرا گردید که تازه‌ترین این حملات در 5 ژانویه گذشته از سوی جنبش «الشباب» علیه اردوگاه «سیمبا» در شمال کنیا بود که به کشته شدن 3 آمریکایی انجامید.

فارین پالیسی این حمله را به عملیات پهپادی آمریکا ربط داده که به کشته‌شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه و تنی چند از مسئولان شبه نظامی عراقی و ایرانی منجر گردید.

به نوشته فارین پالیسی، تهران از اهرم‌های قدرت خود در سومالی برای قاچاق نفت ایران و فروش نفت ارزان قیمت از طریق آفریقا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا استفاده می‌کند.

پرسش اساسی این است که تهران چگونه توانست شبکه‌های تندرو را به فعالیت در کنار خود جذب و ترغیب کند؟ به نظر تحلیل گران فارین پالیسی، سیاست تطمیع با پول یک استراتژی کارساز در راستای جذب جهات تندرو در سومالی و گسترش شبکه نیروهای نیابتی تهران در منطقه به‌شمار می‌آید.

بر اساس اطلاعات گرد آوری شده فارین پالیسی از مسئولان سومالیایی، این رشته عملیات ایران به فرماندهی سپاه پاسداران و برقراری روابط از سوی «نیروی قدس» با گروه‌های تندرو و شبکه‌های تبهکار در سومالی انجام می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید